Η 4η νίκη σε επτά ματς για τους ερυθρόλευκους

Αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα, ο Ολυμπιακός νίκησε τη Ζενίτ με 75-66 εκτός έδρας.

Οι Ρώσοι είχαν δύο νίκες σε ισάριθμα ματς, αλλά οι ερυθρόλευκοι ήταν το φαβορί και το απέδειξαν με τη νίκη, η οποία θα μπορούσε να είχε έρθει πολύ πιο εύκολα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, άλλωστε, κυριάρχησε σε απόλυτο βαθμό μετά το πρώτο 10λεπτο και έκλεισε το ημίχρονο στο +14 (27-41), παρά το γεγονός ότι έχασε με τραυματισμό τον Χάρισον.

Με τους Παπανικολάου και Σαρλ να δίνουν λύσεις, ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε κι άλλο τη διαφορά, φτάνοντας και στο +17 (43-60), αλλά στην τελευταία περίοδο το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο και η Ζενίτ, όσο απίθανο κι αν έμοιαζε, κατάφερε να πλησιάσει στο -3 (60-63) μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Ένα τρίποντο του Βεζένκοφ, όμως, έκανε το 60-66 και οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν σωστά την κατάσταση στη συνέχεια, παίρνοντας τελικά την 4η νίκη σε επτά αγώνες στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75.