Basket League (4η αγωνιστική): Πέρασε από την Καρδίτσα ο Προμηθέας (68-81)

35

Με πολυφωνία στην επίθεση και πέντε παίκτες του διψήφιους ο Προμηθέας αύξησε σε 13 τους βαθμούς του με την 4η νίκη του σε 9 αγώνες μέχρι στιγμής στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Προμηθέας δεν βρήκε αντίσταση από την Καρδίτσα, επικρατώντας με 81-68, στη Θεσσαλία, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής της Basket League. Με πολυφωνία στην επίθεση και πέντε παίκτες του διψήφιους ο Προμηθέας αύξησε σε 13 τους βαθμούς του με την 4η νίκη του σε 9 αγώνες μέχρι στιγμής στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ο Βασίλης Μουράτος σημείωσε 15 πόντους, 14 ο Κακλαμανάκης, από 12 οι Κάουαν Τζούνιορ και Κουλμπόκα, ενώ 11 πόντους πρόσθεσε ο Ντάνγκουμπιτς για τους Αχαιούς. Στον αντίποδα, η Καρδίτσα υποχώρησε στο 1-9 και μετρά 11 βαθμούς σε 10 αγώνες. Ο Γιώργος Γκιουζέλης, ο οποίος αγωνίστηκε για δεύτερη φορά με την Καρδίτσα, μετά τη λύση της συνεργασίας του με το Περιστέρι, ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 37-35, 47-56, 68-81

Στο πρώτο… αναγνωριστικό δεκάλεπτο, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 15-19, αλλά δεν έδειχνε να είναι σε θέση να επιβάλει τον ρυθμό του. Στη 2η περίοδο, η Καρδίτσα με σερί 10-0 από τρίποντα των Γκαμπρόβσεκ και Τσούκα ανέκτησε το προβάδισμα και ξέφυγε με +6 (25-19). Το τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου που ακολούθησε είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθούν με +7 (28-21) οι γηπεδούχοι. Ο Κακλαμανάκης, όμως έδωσε λύσεις στους Αχαιούς που μείωσαν στο καλάθι, 37-35, στο ημίχρονο.

Ο Κάουαν Τζούνιορ ανέβασε ρυθμό στην 3η περίοδο και ο Προμηθέας προσπέρασε. Αρχικά με 37-43, ενώ με τη συνδρομή του Κακλαμανάκη η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 47-56. Στην κρίσιμη 4η περίοδο, η Καρδίτσα δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, αφού οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου έδειξαν σοβαρότητα και πήραν αυτό που ήθελαν. Αν και η Καρδίτσα απείλησε, μειώνοντας σε 55-61, τα τρίποντα των Ντάνγκουμπιτς και Κουλμπόκα έφεραν τον Προμηθέα στο +13μ 57-70 στο 36ο λεπτό. Ο Γιάννης Αγραβάνης και ο Γιώργος Γκιουζέλης έφεραν την Καρδίτσα στο -7 (63-70), αλλά το τρίποντο του Βασίλη Μουράτο… έκρινε τον νικητή.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μπόεχαϊμ 10 (2), Πρίτζετ 11 (1), Καρράς 2, Χάντερ 4, Κάμφορ, Αθηναίου 9 (1), Αγραβάνης Γ. 8, Γκιουζέλης 15 (3), Τσούκας 5 (1), Γκαμπρόβσεκ 4

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κάουαν Τζούνιορ 12 (1), Ντάνγκουμπιτς 11 (1), Μουράτος 15 (2), Κακλαμανάκης 14, Κουλμπόκα 12 (4), Τσαϊρέλης 6, Γκίκας 5, Σίμπσον, Τανούλης 6