Επανήλθε στο δρόμο των επιτυχιών ο ΠΑΟΚ μετά την ήττα από τον Ιωνικό, καθώς ο Δικέφαλος κυριαρχώντας για τρία δεκάλεπτα επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου με σκορ 89-82, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, με δύο τρίποντα του Γιαννόπουλου και ένα του Χατζηδάκη, ο Κολοσσός πήρε από νωρίς προβάδισμα έξι πόντων (3-9) κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Ωστόσο, ο Δικέφαλος έσφιξε την άμυνά του και με ένα επιμέρους σκορ 11-1 προηγήθηκε αρχικά με 14-10 των Ροδιτών και στη συνέχεια με 20-14, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +13 (29-16).

Με ένα σερί 8-0 άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ και εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 (37-16) στο 12΄. Οι παίκτες του Λυκογιάννη συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και έφτασαν τη διαφορά στο +25 (44-19) στο 15΄, ενώ πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 52-33.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και τον Κολοσσό να δείχνει ανήμπορο να αντιδράσει.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 52-33, 67-52, 89-82