ΑΕΚ – ΟΦΗ 3-0: Κορυφή με Πόνσε και περιμένει

455

Ακόμη δύο γκολ από τον Αργεντίνο φορ, σκόραρε και ο Φαν Βέερτ

Μία εβδομάδα μετά το χατ-τρικ που έκανε στο εκτός έδρας 5-0 επί του Ατρόμητου, ο Πόνσε πέτυχε άλλα δύο γκολ και η ΑΕΚ, για την οποία σκόραρε και ο Φαν Βέερτ στο τέλος, καθάρισε με 3-0 τον ΟΦΗ στην OPAP Arena για την 20ή αγωνιστική της Stoiximan Super League, με αποτέλεσμα να πάει στους 45 βαθμούς, στο +1 από ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό που κοντράρονται σε λίγες ώρες (20:30) στην Τούμπα.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, όπως αναμενόταν, η Ένωση πήρε την κατοχή της μπάλας και ήταν συνεχώς στην επίθεση ψάχνοντας τον τρόπο για να φτάσει στο γκολ. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε την πρώτη της καθαρή, καλή ευκαιρία στο 21′ με την κεφαλιά του Πόνσε -μετά τη σέντρα του Άμραμπατ- που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σωτηρίου, με τους δύο να… μονομαχούν ξανά λίγα λεπτά μετά και την έκβαση να είναι διαφορετική.

Στο 28′, συγκεκριμένα, οι Κιτρινόμαυροι έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Τσούμπερ την κατάλληλη στιγμή, όταν τράβηξε τους αμυντικούς πάνω του, πάσαρε στον Πόνσε, ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Σκορ που έμεινε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αν και ο δικέφαλος αετός είχε άλλες δύο φάσεις για να σκοράρει με τον Γκατσίνοβιτς, στο 40′ όμως ο Σωτηρίου απέκρουσε το κοντινό πλασέ ενώ στο 41′ η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι μετά το δυνατό σουτ.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης πάντως και συγκεκριμένα στο 54′ ήταν η σειρά των Κρητικών να φανούν -για πρώτη φορά- επιθετικά, έχοντας μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση με την κοντινή προβολή του Φελίπε μετά το γύρισμα του Θοράρινσον αλλά ο Στάνκοβιτς αντέδρασε εξαιρετικά και κράτησε το 1-0. Σε εκείνο το χρονικό σημείο του παιχνιδιού η ΑΕΚ δεν πατούσε καλά, ή τουλάχιστον όχι τόσο καλά όσο στο πρώτο μέρος, αυτό όμως δεν την εμπόδισε να καθαρίσει τελικά την υπόθεση-νίκη.

Η Ένωση απείλησε στο 61′ με το σουτ του Γκατσίνοβιτς που απέκρουσε δύσκολα ο Σωτηρίου και λίγα λεπτά μετά, στο 67′, ήρθε το 2-0. Σκόρερ ξανά ο Πόνσε, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά το γέμισμα του Στάνκοβιτς, νικήθηκε αρχικά από τον Σωτηρίου, στην επαναφορά όμως με νέο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ένα γκολ που έκρινε τον αγώνα, με τον Αλμέιδα να κάνει στη συνέχεια αλλαγές και τον ΟΦΗ να προσπαθεί να μειώσει αλλά να μην τα καταφέρνει αφού ο Στάνκοβιτς απέκρουσε στο 86′ το πλασέ του Ντίκο ενώ το δυνατό σουτ του Γκαγέγος έφυγε άουτ.

Δεν έγινε, επομένως, το 2-1, έγινε όμως το 3-0 στο 96′ από τον Φαν Βέερτ προ κενής εστίας μετά το λάθος του Λαμπρόπουλου και ενώ δύο λεπτά νωρίτερα είχε υποδεχθεί πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ για μαρκάρισμα του Μεγιάδο στον Ελίασον αλλά ο διαιτητής σωστά, μετά την εξέταση του VAR, ακύρωσε την απόφασή του.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Πήλιος, Κάλενς, Βίντα, Ραντόνια, Γιόνσον, Πινέδα (74′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (74′ Φερνάντες), Άμραμπατ (74′ Ελίασον), Τσούμπερ (74′ Αραούχο), Πόνσε (85′ Φαν Βέερτ).

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Σωτηρίου, Θοράρινσον, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Λάρσον, Γκαγέγος, Γκλάζερ (77′ Μεγιάδο), Μπάκιτς (77′ Αποστολάκης), Αμπάντα (46′ Ριέρα), Μπακού (65′ Ντίκο), Φελίπε (73′ Θεοδοσουλάκης).