ΑΕΚ – Ολυμπιακός 80-92: Πέρασε με νίκη από τα Λιόσια

352

Με φόρα από τις συνεχόμενες νίκες του στη Euroleague ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε εκτός έδρας την ΑΕΚ για τη 13η αγωνιστική της Basket League και επικράτησε με 92-80, παραμένοντας έτσι στο κυνήγι του Παναθηναϊκού, από τον οποίο έχει και τη μοναδική του ήττα.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν γρήγορος από το ξεκίνημα και οι Ερυθρόλευκοι με τα τρίποντα του Γκος προηγήθηκαν με 6-10 στο 4′ και με 11-17 στο 6′, με τον ΜακΡέι να προσπαθεί να κρατήσει κοντά στο σκορ τους Κιτρινόμαυρους και τον Μιλουτίνοφ να διαμορφώνει το 16-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να μπει δυνατά στη δεύτερη, με το κάρφωμα του ΜακΡέι, αλλά με τον Μήτρου-Λονγκ να σκοράρει ο Ολυμπιακός έκανε σερί 7-0 και πήγε στο +12 (18-30) στο 13′, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να ελέγχει πλήρως την κατάσταση. Με τον Λαρεντζάκη να δίνει λύσεις στην επίθεση οι Πειραιώτες προηγήθηκαν και με +15 (23-38) στο 14′, με την Ένωση να αντιδρά στη συνέχεια και με επιμέρους σκορ 12-2 να μειώνει σε 35-44, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους στο +10 (39-49).

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν στην τρίτη περίοδο έχοντας όρεξη για άμυνα και αυτό τούς βοήθησε να ανεβάσουν τη διαφορά στο +13 (43-56) στο 25′, για να πάνε και στο +17 (52-69) στο 28′ χάρη στον Παπανικολάου. Ο Ολυμπιακός μπήκε από το +14 (57-71) στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά η ΑΕΚ έκανε μια τελευταία προσπάθεια για να πλησιάσει και κατάφερε να μειώσει στο -4 (72-76) στο 37′ με τρίποντο του ΜακΡέι, αλλά αμέσως μετά ήρθαν τα τρίποντα των Γκος και Παπανικολάου, με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν ξανά και να επικρατούν τελικά με 80-92.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-49, 57-71, 80-92