Εύκολη νίκη για την Ένωση στην OPAP Arena

Με την ψυχολογία στα ύψη μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής, η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό και τον νίκησε με 4-1 στην OPAP Arena, πλησιάζοντας στο -1 από την κορυφή αλλά με παιχνίδι περισσότερο, έχοντας για σκόρερ τούς Αραούχο, Λιβάι Γκαρσία, Πινέδα και Άμραμπατ.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν φανερό ότι οι κιτρινόμαυροι ήταν ορεξάτοι και είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 10′ με την κεφαλιά του Πινέδα που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ανέστης, για να έρθει το γκολ λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 13′ με το σουτ του Αραούχο στην κίνηση μετά την απομάκρυνση της άμυνας στη σέντρα του Χατζισαφί.

Και από τη στιγμή που έγινε νωρίς το 1-0, η Ένωση συνέχισε με τον ίδιο και ακόμη καλύτερο ρυθμό πιέζοντας για το δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο 35′ με την κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία μετά τη σέντρα του δραστήριου Χατζισαφί από αριστερά. Παρ’ όλα αυτά, το παιχνίδι δεν έλαβε… πρόωρο τέλος, όπως θα πίστευε κανείς μετά το 2-0, αφού στο 39′ ο Παναιτωλικός κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με το πέναλτι του Πέδρο μετά το χέρι του Ρότα σε σέντρα του Χουχούμη.

Σκορ που θα μπορούσε να αλλάξει πριν το τέλος του ημιχρόνου, πάντως, αφού η ΑΕΚ είχε καλές ευκαιρίες με τους Άμραμπατ και Πινέδα στο 41′ και το 42′ αντίστοιχα.

Μικρό το κακό, όμως, για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, από τη στιγμή που οι συγκεκριμένοι δύο παίκτες σκόραραν (και οι δύο) στα πρώτα λεπτά της επανάληψης καθαρίζοντας οριστικά το παιχνίδι για την ομάδα τους.

Στο 51′ ο Πινέδα με κεφαλιά έκανε το 3-1 μετά τη σέντρα του Άμραμπατ, ο οποίος στο 55′ έγινε και σκόρερ με διαγώνιο σουτ για το 4-1 μέσα σε αποθέωση. Και από εκεί και πέρα, ο Αργεντίνος προπονητής της Ένωσης άρχισε τις αλλαγές, με την ομάδα του να έχει ευκαιρίες και με τους Ρότα, Τσούμπερ, Γιόνσον και Φαν Βέερτ για το 5ο γκολ, το οποίο όμως δεν έβαλε κανείς τους, είτε γιατί ήταν άστοχοι είτε επειδή ο Ανέστης αντέδρασε σωστά.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα (72′ Τσούμπερ), Άμραμπατ (72′ Φερνάντες), Αραούχο (72′ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία (72′ Φαν Βέερτ).

Παναιτωλικός: Ανέστης, Αποστολάκης (19′ Λιάβας), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης (73′ Μόρσεϊ), Μάρτενσον, Χουχούμης, Ντίας (73′ Μπουζούκης), Ξενιτίδης (64′ Σενγκέλια), Κολοβός (64′ Μαλής), Πέδρο.