Ένας καταιγιστικός Άρης πήρε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τα ηνία, άντεξε στην πίεση της ΑΕΚ και με την ώθηση του γεμάτου Παλέ έφτασε σε ακόμα μια μεγάλη νίκη (74-64).

Στο Αλεξάνδρειο είναι αλλιώς για τον Άρη! Οι «κίτρινοι» ήταν ψυχωμένοι από τα πρώτα λεπτά, έλεγξαν τον ρυθμό, οδήγησαν την ΑΕΚ σε διαδοχικά λάθη σε κρίσιμα σημεία και στο τέλος πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη μαζί με τους περίπου 5.000 φίλους τους που βρέθηκαν στην κερκίδα το βράδυ του Σαββάτου.

Με τη νίκη αυτή ο Άρης ανέβηκε στο 8-7, «ζευγαρώνοντας» τις νίκες του απέναντι στην Ένωση, την ώρα που η ομάδα του Ηλία Καντζούρη υποχώρησε στο 9-6.

Ο Σέβεζ Γκούντγουιν ήταν σημείο αναφοράς κάτω από τα καλάθια με 16 πόντους και 19 ριμπάουντ, έχοντας βοήθειες από τους Νότε (14π, 6ρ, 4ασ, 2κλ), Νετζήπογλου (14π) και Χάγκινς (12π, 6ασ, 4κλ).

Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά υπέπεσε σε 18 λάθη, αρκετά εκ των οποιων σε κρίσιμα σημεία. Ο Ακίλ Μίτσελ είχε 115 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Αϊζάια Μάιλς πρόσθεσε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, όμως πέραν των δύο παικτών η ΑΕΚ δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση.

Το ξεκίνημα του Άρη ήταν εκρηκτικό, με τους «κίτρινους» να παίρνουν τα ηνία με τον Νότε (10-4, 5′). Ο Νετζήπογλου ακολούθησε τον συμπαίκτη του, η ΑΕΚ δεν είχε καταφέρει να μπει στο κλίμα του αγώνα και η διαφορά αυξήθηκε (16-4, 6′). Ο Ουίλιαμς προσπάθησε να βάλει την ΑΕΚ και πάλι στο ματς (18-10, 7′). Ο Άρης είχε τον έλεγχο της κατάστασης και με τον Νετζήπογλου εκτόξευσε τη διαφορά (23-10, 8′). Τα τρίποντα των Στρέλνιεκς και Ουίλιαμς μάζεψαν τη διαφορά, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 26-19.

Με τον ίδιο ρυθμό και διάθεση στην άμυνα μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Άρης έβρισκε λύσεις στην επίθεση και κρατούσε τα ηνία με τον Χόρχλερ (33-23, 16′). Ο Μάιλς ανέλαβε δράση και η ΑΕΚ πλησίασε (34-32, 16′). Ο Άρης πίεσε στην άμυνά του και κράτησε τον έλεγχο με τον Τολιόπουλο (37-33, 17′). Ο Μίτσελ μείωσε, αλλά ο Χρηστίδης έγραψε τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου για το 39-35 του Άρη.

Με την ένταση σε υψηλά επίπεδα και στο δεύτερο μέρος ο Άρης ανέβασε τη διαφορά με Γκούντγουιν και Νότε (43-35, 22′). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ ξανά και με τους Φλιώνη και Μάιλς η διαφορά μειώθηκε ξανά (48-45, 25′). Ο Μίτσελ μείωσε ακόμα περισσότερο για την ΑΕΚ (51-49, 27′), αλλά η Ένωση υπέπεσε σε λάθη επιθετικά, με τον Μήτρου Λονγκ να δίνει ανάσα στον Άρη (53-49, 29′). Το φινάλε του δεκαλέπτου άνηκε στους παίκτες του Καστρίτη, καθώς Χάγκινς και Μήτρου Λονγκ σκόραραν για το 58-51 των «κίτρινων».

Η ΑΕΚ θέλησε να ροκανίσει τη διαφορά ξανά με τον Ουίλιαμς (60-55, 33′). Ο Άρης οδήγησε τους παίκτες του Καντζούρη σε διαδοχικά λάθη και με τους Μήτρου Λονγκ και Χάγκινς να αναλαμβάνουν δράση η διαφορά ανέβηκε σε κρίσιμο σημείο (70-58, 35′). Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να μειώσει, καθώς δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με τον Άρη να διατηρεί τον έλεγχο και να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-61, 74-64.