Οι Θεσσαλονικείς έκαναν επική ανατροπή και θα συμμετέχουν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις

Ο αγώνας του Άρη με την ΑΕΚ ήταν «τελικός» για την έξοδο στην Ευρώπη, με τους φιλοξενούμενους να θέλουν μόνο νίκη και να δείχνουν έτοιμη να την πάρουν, αφού με δύο γκολ του Γκαρσία βρέθηκαν μπροστά με 2-0, σκορ που κρατούσαν ως το 78ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το 93′, όμως, οι γηπεδούχοι το έκαναν 3-2 και πήραν ένα εισιτήριο για την Ευρώπη, αφήνοντας εκτός τους αντιπάλους τους.

Από τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έδωσαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και έδειξαν αμφότερες διάθεση να παίξουν ανοιχτά με στόχο το γκολ, επιχειρώντας κυρίως από τα άκρα να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να σκοράρουν. Προϋποθέσεις που δημιούργησε η Ένωση σε δύο περιπτώσεις μέσα σε δύο λεπτά.

Αρχικά, στο 21′, με τον Γκαρσία που δεν κατάφερε να σκοράρει μετά το γύρισμα του Ρότα από αριστερά και στη συνέχεια, στο 22′, με το σουτ του Τσούμπερ εντός περιοχής που έφυγε άουτ. Αυτές ήταν οι πρώτες δύο καλές φάσεις του αγώνα και ήταν για την ΑΕΚ, με τον Άρη να μην έχει καταφέρει να γίνει απειλητικός.

Η ομάδα του Χερμάν Μπούργος είχε εμφανές πρόβλημα δημιουργικά, παρ’ όλα αυτά στο 45′ άγγιξε το γκολ με το δυνατό σουτ του Ιτούρμπε που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, πριν απομακρυνθεί η μπάλα από τους αμυντικούς.

Χαμός στο β’ μέρος με τρελή ανατροπή του Άρη

Όπως και να έχει, το πρώτο ημίχρονο βγήκε χωρίς γκολ, για να έρθει τελικά αυτό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου. Στο 53′, συγκεκριμένα, ο Γκαρσία κοντρόλαρε με το στήθος και εκτέλεσε αμέσως στέλνοντας τη μπάλα δοκάρι και μέσα για το 0-1, το οποίο λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 58′ έγινε 0-2 από τον ίδιο παίκτη, με διπλή προσπάθεια μετά τη σέντρα του Τσούμπερ!

Η ΑΕΚ είχε, πλέον, ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, η οποία ουσιαστικά θα της έδινε και την έξοδο στην Ευρώπη, δείχνοντας σοβαρότητα στη συνέχεια, αφού διαχειριζόταν όπως έπρεπε το παιχνίδι και κρατούσε τον Άρη μακριά από την εστία της. Μέχρι που άλλαξαν όλα…

Στο 78′ ο Πάλμα με ατομική ενέργεια και συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής μείωσε σε 1-2, δίνοντας ξανά ελπίδα στους γηπεδούχους. Και αφού απέκτησαν ξανά ελπίδα, οι Θεσσαλονικείς πίεσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 85′ με κοντινή προσπάθεια του Μαντσίνι μετά την εκτέλεση φάουλ και την κεφαλιά του Φαμπιάνο που έδιωξε προσωρινά ο Χατζισαφί (2-2)!

Η ΑΕΚ τα είχε χαμένα, ο Άρης… πετούσε και στο 93′ ο Ματέο Γκαρσία, μετά τη συνεργασία των Καμαρά και Γκάμα, αρχικά σημάδεψε δοκάρι και στην επαναφορά δίχτυα, γράφοντας το 3-2 και δίνοντας στην ομάδα του το εισιτήριο για την Ευρώπη, αφήνοντας εκτός τον δικέφαλο αετό!

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν (62′ Σάκιτς), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά, Ματίγια, Ντουκουρέ, Μαντσίνι (88′ Γκάμα), Μπερτόγλιο (62′ Ματέο Γκαρσία), Ιτούρμπε (62′ Πάλμα), Καμαρά.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Μάνταλος (82′ Μοχαμάντι), Λιβάι Γκαρσία (88′ Αραούχο), Άμραμπατ, Τσούμπερ (92′ Ανσαριφάρντ).