Άρης – Ολυμπιακός 0-1: Με ήρωα τον Τζολάκη οι Πειραιώτες έφυγαν για τα ημιτελικά του Κυπέλλου και τα ντέρμπι με την ΑΕΚ – Δείτε highlights

11

Ο νεαρός τερματοφύλακας απέκρουσε πέναλτι στο 0-0

Το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών του κυπέλλου Ελλάδας βγήκε και είναι ντέρμπι, αφού λίγη ώρα μετά την πρόκριση της ΑΕΚ επί του Πανσερραϊκού, ήρθε και αυτή του Ολυμπιακού επί του Άρη με νίκη 1-0 στη Θεσσαλονίκη, όπως και στο Καραϊσκάκη πριν μία εβδομάδα, χάρη σε γκολ του Ελ Αραμπί στο 88′, με τον νεαρό τερματοφύλακα Τζολάκη να είναι όμως ο μεγάλος πρωταγωνιστής αφού στο 84ο λεπτό -και ενώ η ομάδα του είχε μείνει με 10 παίκτες- απέκρουσε πέναλτι και άνοιξε τον δρόμο για την πρόκριση.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν νικήσει με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι, σκορ που τους έδινε προβάδισμα αλλά δεν τους εξασφάλιζε τίποτα. Σκορ, από την άλλη πλευρά, που άφηνε ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση για τους κίτρινους που μπήκαν δυνατά στη ρεβάνς και απείλησαν μόλις στο 1ο λεπτό με τον Ετέμπο, στον οποίο είπε «όχι» ο Τζολάκης. Ήταν η πρώτη από τις αρκετές αποκρούσεις που θα έκανε στη συνέχεια ο τερματοφύλακας των Πειραιωτών, ο οποίος εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν νέα φάση στο 8′ με την άστοχη κεφαλιά του Μανού Γκαρθία μετά τη σέντρα του Νταρίντα και γενικά κυριαρχούσαν στο πρώτο 10λεπτο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβαίνουν κάπως στη συνέχεια, να έχουν μια προσπάθεια στο 13′ με την αδύναμη κεφαλιά του Μπακαμπού, να απειλούν στο 20′ με το σουτ του Βαλμπουενά που απέκρουσε ο Κουέστα και να έχουν την καλύτερη ευκαιρία τους για το πρώτο ημίχρονο στο 27′, όταν ο Μπιέλ γύρισε για τον Μασούρα που δεν κατάφερε να πλασάρει, για να προλάβει τελικά να διώξει τη μπάλα ο Μαζικού πριν περάσει τη γραμμή.

Όσο για τον Άρη, είχε δύο καλές ευκαιρίες πριν το τέλος του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 34′ και στο 45′ με τον Γκρέι, αλλά ο Τζολάκης αντέδρασε σωστά και στις δύο περιπτώσεις, κρατώντας το 0-0.

Στο β’ μέρος οι Θεσσαλονικείς παρέμεναν πιο επιθετικοί και οι Πειραιώτες ήταν κυρίως σε παθητικό ρόλο, με τους παίκτες του Άλαν Πάρντιου να ψάχνουν τον τρόπο για να σκοράρουν και τον τερματοφύλακα της ομάδας του Μίτσελ να είναι άψογος κάθε φορά που χρειαζόταν να επέμβει, όπως έκανε στο 60′ με το σουτ του Μανού Γκαρθία εντός περιοχής και στο 65′ με τη σέντρα του Πίρσμαν που απομάκρυνε πριν σκοράρουν οι Γκρέι και Νταρίντα με προβολή.

Με τα λεπτά να περνάνε ο Άρης πίεζε για το γκολ και είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να το πετύχει στο 84′, αφού πήρε πέναλτι για το κράτημα του Γκρέι από τον Ντόη που αποβλήθηκε μάλιστα, αλλά ο Τζολάκης ήταν και πάλι εκεί και απέκρουσε την εκτέλεση του Γκρέι! Και με τους γηπεδούχους να έχουν λυγίσει ψυχολογικά, ήρθε στο 88′ η ωραία μπαλιά του Σαμασέκου για τον Ελ Αραμπί που βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε σωστά για το 0-1, σφραγίζοντας την πρόκριση του Ολυμπιακού στον ημιτελικό όπου τον περιμένει η ΑΕΚ.

Άρης: Κουέστα, Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντουκουρέ, Ετέμπο, Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία (76′ Πάλμα), Ιτούρμπε (81′ Ματέο Γκαρσία), Γκρέι.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Βρουσάι (86′ Σισέ), Εμβιλά, Σαμασέκου, Μασούρας (71′ Γκάρι Ροντρίγκες), Βαλμπουενά (61′ Χάμες), Μπιέλ (86′ Ραμόν), Μπακαμπού (70′ Ελ Αραμπί).