Άρης – ΠΑΟΚ 77-70: Στους κίτρινους το ντέρμπι της Basket League – Δείτε τα highlights

27

Οι Νότε και Χάγκινς πρωταγωνιστές για τους νικητές

Ο Άρης υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ για την 13η αγωνιστική της Basket League και είχε το προβάδισμα από την αρχή μέχρι και το τέλος του ντέρμπι επικρατώντας με 77-70, έχοντας για πρωταγωνιστές τον Νότε που πέτυχε 26 πόντους και τον Χάγκινς που έβαλε 10 στην τελευταία περίοδο, με τους οπαδούς του να πανηγυρίζουν τόσο για το γόητρο όσο και για τον αδικοχαμένο Άλκη, στη μνήμη του οποίου έκαναν μηχανοκίνητη πορεία πριν την έναρξη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα όπως δείχνει και το 7-0 στα πρώτα λεπτά, διατηρώντας στη συνέχεια το προβάδισμά τους χάρη και στον Σανόγκο που ήρθε από τον πάγκο και έδωσε λύσεις στην επίθεση, την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι βασίζονταν στον Χαντς που με δύο δικά του τρίποντα κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16).

Στη δεύτερη, όμως, ο Άρης μπήκε και πάλι καλύτερα και ξέφυγε με 27-16 με πρωταγωνιστή τον Σανόγκο, με τον ΠΑΟΚ όμως να βρίσκει τον τρόπο για να αντιδράσει και να μαζέψει τη διαφορά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο -1 (39-38).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους ασπρόμαυρους να είναι πάντα κοντά στο σκορ, αλλά οι κίτρινοι έπαιρναν συνεχώς πόντους από τους Σανόγκο και Νότε, καταφέρνοντας να μπει στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (59-53).

Εκεί, τη διαφορά για τον Άρη έκανε ο Χάγκινς που πέτυχε 10 πόντους και έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα με 74-68 ένα λεπτό πριν το τέλος το ντέρμπι, το οποίο… τελείωσε οριστικά με το τρίποντο του Νότε, ο οποίος πέτυχε συνολικά 26 από τους 77 πόντους των νικητών (77-70).

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70