Basket League: Αγχωτική νίκη επί του Ηρακλή το Περιστέρι

346

Xάρη στην ευστοχία από τη γραμμή των βολών των Στίβεν Γκρέι και Τεράν Πέτεγουεϊ στα τελευταία 28΄΄ του αγώνα, το Περιστέρι πήρε μία αγχωτική εντός έδρας νίκη, με 71-68, επί του Ηρακλή, στον αγώνα με τον οποίο «άνοιξε η αυλαία» της 15ης αγωνιστικής της Basket League.

O «Γηραιός» μείωσε στον πόντο 67-66, 1:54” πριν το τέλος με 2/2 βολές του Δημήτρη Σταμάτη (19π.), ενώ και ο Γκάρετ «έγραψε» το 69-68 για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Πέτεγουεϊ δεν λάθεψε από τη γραμμή του φάουλ με εναπομείναντα χρόνο 6” και ο Παπαδάκης αποδείχτηκε άστοχος σε προσπάθεια για τρίποντο στην εκπνοή.

Νωρίτερα, πάντως, την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς κρατούσε ο Τόμας Γκιέλο που τέλειωσε το παιχνίδι με 19 πόντους (5/10 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Τσαντ Μπράουν μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ οι Μωραϊτης και Κόζι είχαν από 7 και 6 ασίστ αντίστοιχα για τους νικητές.

Από τον Ηρακλή, πέραν του Σταμάτη, καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μάικ Χένρι, με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι «κυανοκίτρινοι» έφτασαν τους 21 βαθμούς σε 14 αγώνες (7 νίκες – 7 ήττες), ενώ οι Θεσσαλονικείς παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς (3 νίκες – 9 ήττες).

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 39-37, 56-48, 71-68

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με +9, 21-12 πηγαίνοντας την μπάλα χαμηλά, αλλά ο Ηρακλής βρήκε απαντήσεις με τους Σταμάτη και Σκορδίλη. Μετά το 25-29 της 1ης περιόδου, ο «Γηραιός» ισοφάρισε σε 29-29, το παιχνίδι παρέμεινε κλειστό και στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγούντο με +2, 39-37. Ο Γκιέλο έκανε τη διαφορά για το Περιστέρι στην 3η περίοδο και η ομάδα του Τόμιτς ξέφυγε με 45-39. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να σταματήσουν τον αντίπαλό τους με άμυνα ζώνης, αλλά στο 30ο λεπτό θα ακολουθούσαν από το -8, 56-48. Αν και το Περιστέρι είχε τον πρώτο λόγο στην 4η περίοδο, το σερί 9-0 του Ηρακλή είχε ως αποτέλεσμα να μειώσουν στον πόντο 56-55 οι φιλοξενούμενοι και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ο Μωραϊτης είχε λύσεις κάθε φορά που ο Ηρακλής απειλούσε για να κριθεί εν τέλει στην ευστοχία των Γκρέι και Πέτεγουεϊ από τη γραμμή των βολών το ματς.