Basket League: Με 100άρα καθάρισε ο Ολυμπιακός τον ΠΑΟΚ

47

Τελικό αποτέλεσμα 100-70 στο ΣΕΦ

Η 20ή αγωνιστική της Basket League έφερε και την 20ή νίκη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ και επικράτησε με 100-70, δείχνοντας ότι είναι έτοιμος για τη «διαβολοβδομάδα» που έχει μπροστά του στη Euroleague έχοντας να παίξει με Βιλερμπάν (29/3) και Παναθηναϊκό (31/3).

Η ευστοχία των Θεσσαλονικέων στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν αυτό που προκάλεσε τη μεγαλύτερη έκπληξη και παράλληλα έδινε ενδιαφέρον στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ μέχρι και το 6′ (13-14), αλλά στη συνέχεια ο Βεζένκοβ ανέβηκε και βοήθησε τους γηπεδούχους να προσπεράσουν και να πάνε στο +8 (30-22) με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε, πλέον, βρει ρυθμό και με τρίποντο του Σλούκα πήγε και στο +15 (37-22) στο 13′, με τον ΠΑΟΚ να έχει μεγάλα προβλήματα από την άμυνα του Ολυμπιακού, με συνέπεια να μείνει και στο -19 (42-23). Διαφορά που παρέμεινε μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (49-30), με το παιχνίδι να έχει πάρει πλέον τη… φυσιολογική εξέλιξή του.

Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να μειώσουν στην τρίτη περίοδο αλλά ο Βεζένκοβ είχε πάρει μπρος και ήταν ασταμάτητος, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να ξεπεράσουν και το +20 (63-42) στο 28′, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +14 (66-52) τελικά. Διαφορά που δεν γινόταν να καλυφθεί όσο κι αν το ήθελε ο ΠΑΟΚ, με τον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του, να παίρνει πόντους και από τους Λαρεντζάκη – Πίτερς – ΜακΚίσικ και να ανοίγει τη διαφορά, επικρατώντας τελικά με +30 και έχοντας φτάσει την 100άρα (100-70).

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 49-30, 66-52, 100-70