Ο Ολυμπιακός μπορεί να μην έβγαλε τη «φρεσκάδα» άλλων αναμετρήσεων ελληνικού πρωταθλήματος, αλλά επικράτησε του Άρη με 89-75 και παρέμεινε αήττητος. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς του Σλούκα, Φαλ, στο τελευταίο οκτάλεπτο έχασαν και τον Μπαρτζώκα λόγω αποβολής ενώ ο Πίτερες τραυματίστηκε στο τελευταίο λεπτό. Από την πλευρά τους οι Θεσσαλονικείς έπαιξαν χωρίς του Σανόγκο και Καββαδά, δείχνοντας όμως πως ο μεταξύ τους προημιτελικός Κυπέλλου (17/02) δεν θα είναι… βόλτα για τον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στον ρυθμό του Άρη. Ο Ολυμπιακός ήταν κάπως νωχελικός στην επιθετική του λειτουργία και με 2/2 τρίποντα από τον Νετζήπογλου το σκορ έγινε 5-8 (5’). Το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα και η είσοδος του ΜακΚίσικ στο παρκέ από νωρίς προσπάθησαν να διαφοροποιήσουν την κατάσταση άμεσα, όμως τα λάθη και οι άστοχες βολές δεν επέτρεψαν κάτι καλύτερο από το 16-13 στο φινάλε της εναρκτήριας περιόδου με τρίποντο του ΜακΚίσικ σε «νεκρό» χρόνο.

Ο Λαρεντζάκης πρόσφερε μία… φρεσκάδα, όμως τα λάθη των παικτών του Μπαρτζώκα αυξάνονταν και με ευκολία. Οι Θεσσαλονικείς έμειναν κοντά στο σκορ (23-21, 13’), όμως η άμυνα ζώνης match up που χρησιμοποιούσαν βρήκε το… φάρμακό της και ο Μπλακ έκανε το 29-21 (15’). Ο Λαρεντζάκης βρήκε συμπαραστάτη το πρόσωπο του Πίτερς και του Λούντζη, η άμυνα των γηπεδούχων ανέβασε το επίπεδο έντασης και μαζί ανέβηκε κι η διαφορά (44-29, 19’).

Ο Άρης στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά καλύτερος και με την πιεστική άμυνα που ασκούσε ο Καστρίτης εκμεταλλεύτηκε και την απώλεια του Σλούκα, αλλά και το κακό απόγευμα του Γουόκαπ με αποτέλεσμα το 50-45 στο 25’). Τα δύο εύστοχα σουτ από τα 6.75 του Λαρεντζάκη βρήκαν ίδια απάντηση από Τολιόπουλο και Μήτρου Λονγκ, όμως τη διαφορά την έκαναν τα δίποντα των Μπλακ και Πίτερς (62-51, 29’).

Οι αποφάσεις των διαιτητών Σκαλτσλη και Χριστινάκη εκνεύρισαν στην τελευταία περίοδο τον Μπαρτζώκα και τους παίκτες. Ο προπονητής του Ολυμπιακού αποβλήθηκε, ο Άρης έριξε τη διαφορά στους 9 πόντους (71-62, 33’), όμως η όλη φασαρία λειτούργησε καλύτερα για τους γηπεδούχους. Με πείσμα στην άμυνα και με το τρίποντο του Λαρεντζάκη το σκορ έγινε 80-66 (36’) με την κόρνα της λήξης να δείχνει στο ταμπλό 89-75.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Όταν οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν σε 50-45, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και βρήκε 17 πόντους μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια ο εκνευρισμός που δημιούργησαν οι αποφάσεις των τριών διαιτητών λειτούργησε ως επιπλέον κίνητρο και δεν υπήρχε απορία για τον τελικό νικητή.

MVP: Ο Λαρεντζάκης έκανε double double με 20 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ ενώ ο Πίτερς πρόσφερε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο ΜακΚίσικ βοήθησε όσο αγωνίστηκε δίνοντας 13 πόντους όπως κι ο Μπλακ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Βεζένκοβ ολοκλήρωσε με 20 πόντους, αλλά χωρίς ριμπάουντ.