Οι πράσινοι νίκησαν με 94-82 στο ΟΑΚΑ

Μία νίκη χρειάζεται ακόμη ο Παναθηναϊκός για να πάρει την πρόκριση για τους τελικούς των πλέι οφ της Basket League, όπου αναμένεται να συναντήσει τον Ολυμπιακό, αφού με το 94-82 επί της Λάρισας στο ΟΑΚΑ, λίγα 24ωρα μετά την ήττα-σοκ στη Θεσσαλία, έκανε το 2-1.

Οι πράσινοι έπρεπε να απαντήσουν μετά το κάζο στον 2ο ημιτελικό και μετά το 5-7 με το οποίο ήταν μπροστά οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά, πήραν μπρος. Βασικά αυτός που πήρε μπρος ήταν ο Παπαπέτρου, ο οποίος είχε 13 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολή στην πρώτη περίοδος, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 28-17.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε ακόμη καλύτερα στο δεύτερο 10λεπτο, αφού με ένα επιμέρους σκορ 12-5 έφτασε να προηγείται με 40-22 στο 14′, με τη Λάρισα να προσπαθεί να αντιδράσει και να μειώνει σε 43-31, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους στο +18 (51-33).

Από εκεί και πέρα, όπως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς, δεν υπήρχε γυρισμός στο παιχνίδι. Οι Θεσσαλοί ήθελαν να μειώσουν αλλά οι πράσινοι αύξαναν συνεχώς τη διαφορά, φτάνοντας αρχικά +24 (65-41 στο 25′) και στη συνέχεια στο +27 (80-53 στο 31′), για να χαλαρώσουν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και να βρουν την ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι να ρίξουν τη διαφορά στο -12 (94-82).

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82