Basketball Champions League: Η ΑΕΚ προκρίθηκε στους προημιτελικούς νικώντας τη Γαλατασαράι

37

Η Ένωση επικράτησε με 92-78 στα Λιόσια

Την πρόκρισή στα προημιτελικά του Basketball Champions League πανηγυρίζει η ΑΕΚ, η οποία στον αγώνα σαν «τελικό» με τη Γαλατασαράι νίκησε με 92-78 έχοντας για κορυφαίο τον Λεμάρ ενώ καθοριστικοί ήταν και οι Γιάνκοβιτς και Στρέλνιεκς.

Η Ένωση δεν άρχισε και με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι, μένοντας πίσω με 2-8 στο ξεκίνημα, αλλά ισοφάρισε 10-10 και έδειξε χαρακτήρα όταν οι Τούρκοι πήγαν στο +5 (19-24) στο 7′, καταφέρνοντας να προσπεράσει (27-26), για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -3 (28-31).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και αυτό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να πάει στο +4, το οποίο ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της, στο 16′. Με σερί 8-0, όμως, η Γαλατασαράι μετέτρεψε το 40-36 σε 40-44 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (45-46).

Αυτό που χρειαζόταν η Ένωση ήταν ένα ξέσπασμα και τελικά αυτό ήρθε στην τρίτη περίοδο, όταν με σερί 9-0 προηγήθηκε με 61-55 στο 28′, με τους Τούρκους πάντως να καταφέρνουν να πλησιάσουν στο -2 (63-61) στο 30′.

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως, η ΑΕΚ με σερί 8-0 πήγε στο +10 (71-61) και στη συνέχεια διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση και προηγήθηκε και με 11 πόντους, επικρατώντας τελικά με 92-78 και σφραγίζοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 28-31, 45-46, 63-61, 92-78