Νικητής έφυγε ο Άρης από τη Λεωφόρο

Την ανατροπή έκανε ο Άρης και νίκησε με 1-2 τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των playoffs της SuperLeague.

Παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 1-0, μέσα σε τρία λεπτά οι κιτρινόμαυροι γύρισαν το ματς και πήραν τη νίκη με 1-2.

Ο Άρης παραμένει δεύτερος στη βαθμολογία με 57 βαθμούς, ενώ ο Παναθηναϊκός είναι πέμπτος με 49 βαθμούς.

Ο αγώνας

Στο 31ο λεπτό ο Μαουρίσιο έκλεψε στη μεσαία γραμμή και έβγαλε αριστερά στον Χουάνκαρ τη μπάλα. Ο Ισπανός έκανε τη σέντρα και ο Σανκαρέ με κεφαλιά νίκησε τον Κουέστα, ανοίγοντας το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους.

Αυτό μάλιστα ήταν το τρίτο γκολ του Σανκαρέ, ο οποίος επέστρεψε μετά από ένα μήνα, μέσα σε πέντε συμμετοχές.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 42′ αλλά έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Μάνος το εκτέλεσε άστοχα. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι υπέρ των πράσινων με 1-0.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες στο 52′ μετά την αποβολή του Μαουρίσιο.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αποβολή του Μαουρίσιο, αλλά και τα λάθη της άμυνας του Τριφυλλιού. Στο 62′ ο Μάνος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα.

Μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Γκαρσία σκόραρε και πέτυχε το 1-2, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Κίτρινες: Τζέκο, Βέλεθ, Μαουρίσιο, Δεληζήσης, Σανκαρέ, Μαντσίνι, Καμπετσής, Χουάνκαρ

Κόκκινη: Μαουρίσιο

Παναθηναϊκός: Διούδης, Μολό (70′ Ν’ Γκμπακοτό), Νιάς, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Σανκαρέ (80′ Μπουζούκης), Αϊτόρ (58′ Σάντσες), Βιγιαφάνιες (69′ Καμπετσής), Μακέντα (80′ Καρλίτος)

Άρης: Κουέστα, Σούντγκρεν (58′ Γκάνεα), Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάκιτς, Τζέγκο (58′ Ματίγια), Σάσα, Μπερτόγλιο (86′ Σίλβα), Γκαρσία (93′ Ιωάννου), Μαντσίνι, Μάνος.