Αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

Το όνειρο της κατάκτησης ενός μεταλλίου στο Eurobasket εξελίχθηκε σε εφιάλτη για την Εθνική Ελλάδας, η οποία παίζοντας τραγική άμυνα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ηττήθηκε με 96-107 από τη Γερμανία και αποκλείστηκε στους προημιτελικούς, σε μια βραδιά στην οποία ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε 31 πόντους αλλά αποβλήθηκε με δύο αντιαθλητικά φάουλ στην 4η περίοδο.

Οι περισσότερες από 5.000 Έλληνες στις εξέδρες δεν είχαν πρόβλημα στο να κερδίσουν τη δική τους «μάχη» με τους Γερμανούς, περιμένοντας το ίδιο και από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Αν η καλή μέρα φαίνεται από νωρίς όμως, τότε μάλλον όλοι πρέπει να κατάλαβαν από το πρώτο δίλεπτο ότι τα πράγματα δεν θα ήταν εύκολα. Γιατί; Επειδή η Γερμανία ξεκίνησε με τέσσερα τρίποντα από τέσσερις διαφορετικούς παίκτες απέναντι σε μια ανύπαρκτη άμυνα. Και παρέμεινε ανύπαρκτη, δυστυχώς, σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης…

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς με 14-5 και λίγο μετά πήγαν στο 19-9, με τον Ιτούδη να αλλάζει πρόσωπα και σχήματα ψάχνοντας τη λύση. Με τέτοια άμυνα όμως και τέτοια ευστοχία των Γερμανών, οι οποίοι είχαν 8/12 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, τα πράγματα ήταν δύσκολα. Κι ας είχε 13 πόντους σε αυτό το διάστημα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σε ακόμη ένα ματς ήταν η πιο αξιόπιστη επιθετική επιλογή για την Εθνική ομάδα. Δίπλα του, άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Λαρεντζάκης, ο οποίος βοήθησε ώστε η Ελλάδα να πλησιάσει στο -2 (40-42).

Η αντεπίθεση του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος δεν σταμάτησε εκεί, αφού με τον Αντετοκούνμπο να μην έχει αντίπαλο κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα με 46-44, για να κλείσει το ημίχρονο στο +4 (61-57) χάρη σε τρελό τρίποντο του Σλούκα από το κέντρο του γηπέδου.

Αυτό το +4 στο τέλος του ημιχρόνου, παρά το γεγονός ότι δεν έπαιζε άμυνα, ήταν σαν… θρίαμβος για την Ελλάδα, η οποία τελικά… δεν μπήκε ποτέ να παίξει το δεύτερο ημίχρονο. Η τρίτη περίοδος άρχισε όσο χειρότερα γινόταν και συνεχίστηκε εφιαλτικά, αφού η Γερμανία έκανε επιμέρους σκορ 20-1 και η ομάδα του Ιτούδη δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα. Έτσι, τα «πάντσερ» ξέφυγαν με +15 (62-77) στο 26′, μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 12 πόντων (71-83).

Η κατάσταση έδειχνε και ήταν πάρα πολύ δύσκολα για την Εθνική ομάδα και έγινε μη αναστρέψιμη όταν ο Greek Freak αποβλήθηκε με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ, ολοκληρώνοντας την παρουσία του στο Eurobasket με 31 πόντους στον προημιτελικό, για να ανέβει η διαφορά στη συνέχεια ακόμη και πάνω από τους 20 πόντους (82-103), με την Ελλάδα να μην καταφέρνει κάτι καλύτερο από το να μειώσει στο -11 (96-107) με τη λήξη του παιχνιδιού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-31, 61-57, 71-83, 96-107