Οι Πειραιώτες έχασαν με 82-71

Ο Ολυμπιακός πήγε στην Κωνσταντινούπολη για να αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Euroleague και έδειχνε έτοιμος να πάρει την 8η νίκη, αφού είχε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά τελικά γνώρισε την 4η ήττα του αφού έχασε από την πρωταθλήτρια Ευρώπης με 82-71, έχοντας κακή απόδοση στο τελευταίο 10λεπτο.

Οι Πειραιώτες άρχισαν καλά, όπως δείχνει και το 0-7 στο πρώτο δίλεπτο, με τον Αταμάν να αλλάζει σχεδόν όλη την 5άδα των γηπεδούχων που προσπαθούσαν αλλά δεν μπορούσαν να περιορίσουν τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Έτσι, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν και στο +8 (8-16), πριν κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +5 (13-18).

Το παιχνίδι πήγαινε καλά για τον Ολυμπιακό και στο δεύτερο δεκάλεπτο πήγαινε ακόμη καλύτερα, αφού οι Λαρεντζάκης, Πίτερς και Σλούκας έδιναν πόντους, με τη διαφορά να πάει και στο +10 (26-36) στο 15′. Κάπου εκεί η Εφές αντέδρασε και με μπροστάρη τον Μπομπουά μείωσε σε 33-37, με τους Πειραιώτες όμως να διατηρούν την ψυχραιμία τους και να κλείνουν το ημίχρονο στο +8 (33-41).

Η ομάδα του Μπαρτζώκα διατηρούσε τον έλεγχο και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όπως δείχνει και το 35-45 στο 24′, αλλά στη συνέχεια οι Τούρκοι έσφιξαν την άμυνά τους και παράλληλα έβρισκαν εύκολους πόντους αφού είχαν το μπόνους των βολών, με αποτέλεσμα να πλησιάσουν στο -1 (46-47) στο 26′. Και πάλι, όμως, ο Ολυμπιακός είχε τη σωστή αντίδραση και πήγε στο +6 (46-53), με την Εφές όμως να καταφέρνει να πλησιάσει ξανά (52-53) στο 30′.

Το παιχνίδι ήταν, πλέον, πραγματικό ντέρμπι και οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με δύο τρίποντα του Κλάιμπερν, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 58-53 στο 32′. Γεγονός το οποίο… θόλωσε το μυαλό των Πειραιωτών, με συνέπεια να κάνουν λάθη και να μην έχουν και τις καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Έτσι, το μομέντουμ ήταν υπέρ των πρωταθλητών Ευρώπης, οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και τελικά επικράτησαν με 82-71, με τον Μίτσιτς να έχει 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71