Euroleague: Ηττήθηκε και από την Ούνικς στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός

68

Οι πράσινοι έχασαν με 72-74

Το κλίμα είναι ούτως ή άλλως βαρύ στον Παναθηναϊκό και γίνεται ακόμη περισσότερο μετά τη νέα ήττα, αυτή τη φορά από την Ούνικς Καζάν στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έχασε με 72-74 και έχει απολογισμό 2-7 μετά τις πρώτες εννιά αγωνιστικές, για να γίνει κατανοητό σε όλους ότι και η φετινή Euroleague θα εξελιχθεί σε μαρτύριο για τους πράσινους, οι οπαδοί των οποίων τα έβαλαν με τον Μάριο Χεζόνια, τον οποίο αποδοκίμαζαν έντονα κάθε φορά που ακουμπούσε τη μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στον αγώνα και προηγήθηκε με 9-1 στο 3′, αφού ο Χεζόνια έπαιρνε συνεχώς προσπάθειες αλλά ήταν άστοχος, επηρεασμένος και από τις συνεχείς αποδοκιμασίες. Το καλό ξεκίνημα δεν είχε συνέχεια, όμως, για το τριφύλλι, αφού στη συνέχεια η αστοχία χαρακτήριζε και τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα το πρώτο 10λεπτο να λήξει με σκορ 15-15.

Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, η άνοδος του Μέικον βοήθησε τους πράσινους να ξεφύγουν με 29-25 αρχικά και με 32-27 στο 16′, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, με το ημίχρονο να λήγει με 36-35 αφού οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση από τον Βοροντσέβιτς.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου

Ήττα στο φινάλε

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα με την έναρξη του γ’ 10λέπτου, αφού ο Κάνααν έδωσε πόντους στην Ούνικς, η οποία ξέφυγε με 43-48 στο 27′. Ο Παπαγιάννης, όμως, εμφανίστηκε για να βοηθήσει τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να αντιδράσει και να ισοφαρίσει 54-54 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και παρέμεινε τέτοιο ως το τέλος, με τον Μπράουν να γράφει το 72-74 για τους Ρώσους, οι οποίοι έφυγαν από το ΟΑΚΑ με τη νίκη αφού στην τελευταία -όχι και τόσο οργανωμένη- επίθεση της ομάδας του Πρίφτη ο Παπαπέτρου αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-35, 54-54, 72-74