Ένα πραγματικό ντέρμπι έγινε στο Βελιγράδι εκεί όπου έπαιξε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, για τη 14η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Πειραιά όμως ενώ έδειχνε σε όλο το ματς ότι μπορούσε να πάρει το «διπλό», ηττήθηκε με 81-76.

Μία ήττα η οποία κρατάει τον Ολυμπιακό μακριά από τις δύο πρώτες θέσεις, ενώ για την ώρα είναι μόνος στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-5.

Στο Βελιγράδι στο πρώτο δεκάλεπτο έμεινε πίσω ο Ολυμπιακός ακόμη και με 7 πόντους, αλλά στη συνέχεια κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να τελειώσει το δεκάλεπτο με 19-15 υπέρ των Σέρβων. Το ημίχρονο έληξε με ένα καλάθι υπέρ των Πειραιωτών με 36-38 και στην ισοπαλία πήγε στο τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 56-56.

Το ματς συνέχισε να είναι καλάθι-καλάθι, αλλά στο τελευταίο ενάμιση λεπτό οι Σέρβοι πήραν τη διαφορά και έφτασαν στο τελικό +5 με σκορ 81-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 36-38, 56-56, 81-76

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 10 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Νταβίντοβατς 11 (3/5 τρίποντα), Μίτροβιτς 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Λάζιτς 6 (1), Κάλινιτς 25 (8/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόμπριτς, Χόλινς 3 (1), Σιμόνοβιτς, Ιβάνοβιτς 10 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ασίστ), Μάρκοβιρς (5 ασίστ), Κούζμιτς 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ντόρσεϊ 18 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 3 (1/3 δίποντα, 1/2 βολές), Σλούκας 12 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν 8 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 12 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές).