Ο μισός Παναθηναϊκός το πάλεψε απέναντι στην Μακάμπι ωστόσο δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι και γνώρισε την ήττα στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 95-83 για το εξ αναβολής ματς της 20ης αγωνιστικής της Euroleague

Με εννέα παίκτες διαθέσιμους (εκτός Ουάιτ, Μποχωρίδης, Γιόβιτς, Αβδάλας, Χουγκάζ) και τον εξαιρετικό Μαντζούκα να κάθεται για σχεδόν ένα ημίχρονο στον πάγκο με πέντε φάουλ ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολο να φτάσει στη νίκη απέναντι στην Μακάμπι η οποία όχι μόνο είχε «γεμάτο» ρόστερ αλλά και μεγάλο κίνητρο στο παιχνίδι.

Σε αντίθεση με τους «πράσινους» οι οποίοι «κοιτάζουν» μόνο το εντός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στις 11 Απριλίου για το πρωτάθλημα.

Ακόμα και έτσι ο Παναθηναϊκός ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστικός, έλεγχε το σκορ για κάτι λιγοτερο από ένα ημίχρονο αλλά πλήρωσε τα βιαστικά και επιπόλαια λάθη του, όπως επίσης τις αργές επιστροφές στην άμυνα και την αστοχία του 3ου δεκαλέπτου όπου δεν μπόρεσε να γίνει περισσότερο ανταγωνιστικός.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξεκινήσει δυνατά το παιχνίδι και έχοντας βρει «καλά» σουτ από την περιφέρεια προηγήθηκε με 8-2 ύστερα από δύο λεπτά αγώνα. Παρόλα αυτά η αντίδραση των Ισραηλινών ήταν άμεση. Τόσο στην άμυνα όπου δυσκόλευαν όλες τις πάσες των παικτών του Πρίφτη όσο και στην επίθεση όπου προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» στο transition. Αποτέλεσμα;

Σερί 12-0 για την Μακάμπι και προβάδισμα με 8-14 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ήταν το διάστημα όπου οι φιλοξενούμενοι πίεσαν πολύ στην άμυνα και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στις αργές επιστροφές των «πρασίνων». Ακόμα και έτσι ο Παναθηναϊκός δεν… έχασε την απαιτούμενη συγκέντρωση και με τους Παπαγιάννη και Μαντζούκα οδήγησαν την ομάδα τους σε επιμέρους 16-3 για το προβάδισμα με 24-17 πριν κλείσει η πρώτη περίοδος στο 26-23.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και αυτό λόγω της ευστοχίας τους έξω από τα 6.75 μέτρα. Μάλιστα κατάφεραν να βρεθούν για πρώτη φορά στο +8 (35-27 στο 14′) αλλά η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετικά. Όταν σταμάτησαν να μπαίνουν τα σουτ και η Μακάμπι έλεγχε τα ριμπάουντ, το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να «ανοίξει» το ματς με εύκολα καλάθια στο τρανζίσιον. Αρχικά με ένα 9-2 μείωσε στον πόντο (37-36 στο 16′) ενώ έφερε και το ματς στα ίσια (43-43 στο 17′). Με τρίποντο ο εξαιρετικός Μαντζούκας «έγραψε» το 46-43 αλλά το τελευταίο τρίλεπτο ήταν… εφιαλτικό για την ομάδα του Πρίφτη.

Ο Νέντοβιτς δεν μπορούσε να βρει στόχο (2/6 τρίποντα) και η Μακάμπι «χτύπησε» κοντά στο καλάθι με συνεχόμενα «γκολ φάουλ» πραγματοποιώντας νέο σερί 12-0 έως το τέλος του ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα πήρε διαφορά εννέα πόντων (46-55) έχοντας αλλάξει άρδην την εικόνα του ματς σκοράροντας 32 πόντους (20-32 το επιμέρους σκορ) στην δεύτερη περίοδο. Στο πρώτο μισό του ματς ο Παναθηναϊκός είχε 9/15 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 4/5 βολές, 12-3 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη, ενώ η Μακάμπι 16/26 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 5/6 βολές, 14-2 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα και 4 λάθη.

Τα πράγματα δεν… άλλαξαν δραματικά ούτε με την έναρξη της 3ης περιόδου. Το μεγάλο «πλήγμα» ήταν τα πέντε φάουλ του Μαντζούκα στο 23′ (!) με αποτέλεσμα να αποβληθεί από το παιχνίδι στο οποίο είχε κάνει την διαφορά στο πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους και 4/4 εντός παιδιάς! Η Μακάμπι κατάφερε να προηγηθεί και με διψήφια διαφορά (53-63 στο 27′) καθώς είχαν εκμεταλλευτεί τα «φθηνά» λάθη των παικτών του Πρίφτη αλλά και την… αστοχία. Η ευστοχία του πρώτου ημιχρόνου είχε μείνει στα αποδυτήρια, η Μακάμπι έλεγξε το ματς και βρέθηκε στο +12 (58-70) με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Και αυλό διότι ο Παναθηναϊκός παρουσίαζε πολλά προβλήματα και στην επίθεσή του.

Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +15 για την Μακάμπι (61-76) λίγο μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, καθώς η ελληνική ομάδα συνέχισε να «πουλάει» την μπάλα και να δίνει εύκολους πόντους στους Ισραηλινούς. Από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε και… πάλι η ευστοχία να κάνει την εμφάνισή της, τον Νέντοβιτς να το παίρνει προσωπικά και με συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να «ρίξει» την διαφορά στο -5 για τους «πράσινους» (74-79 στο 34′) έχοντας πραγματοποιήσει ο ο Παναθηναϊκός επιμέρους 13-3! Με ένα 4-0 οι Ισραηλινοί βρέθηκαν εκ νέου σε απόσταση εννέα πόντων (74-83 στο 35′ και 77-86 στο 36′).

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 46-55, 58-70, 83-95