Euroleague: Στην 4η θέση τερμάτισε ο Ολυμπιακός μετά την ήττα από τη Μπαρτσελόνα

15

Οι Πειραιώτες έχασαν με 84-74 στον μικρό τελικό του Final 4

Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελιγράδι για το Final 4 της Euroleague, γνωρίζοντας ότι είναι το φαβορί αλλά ελπίζοντας σε κατάκτηση του 4ου ευρωπαϊκού τίτλου της ιστορίας του. Η ήττα όμως, ειδικά όπως ήρθε αυτή, στον ημιτελικό με την Αναντολού Εφές έφερε την απογοήτευση και κατ’ επέκταση την ήττα και από τη Μπαρτσελόνα στον μικρό τελικό με 84-74.

Εδώ και πάρα πολλά χρόνια οι προπονητές και οι παίκτες των ομάδων δεν βλέπουν κάποιον προφανή λόγο για να γίνεται ο μικρός τελικός στα Final 4, αλλά είναι μια παράδοση που εξακολουθεί να ισχύει, οπότε οι δύο ομάδες έπρεπε να μπουν στο παρκέ. Και η αλήθεια είναι ότι μπήκαν αποφασισμένες να κυνηγήσουν τη νίκη, αν και δεν θα κέρδιζαν τίποτα. Ειδικά οι Καταλανοί ήταν φουριόζοι στο ξεκίνημα και βρέθηκαν μπροστά με 10-2 στο 4′, για να αναλάβει στη συνέχεια ο Ουόκαπ, ενώ και η είσοδος του Σλούκα βοήθησε ώστε οι Πειραιώτες να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο -2 (20-18).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο δεύτερο 10λεπτο, με τις δύο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι ως το 28-28, για να περάσει μπροστά ο Ολυμπιακός με 30-31 χάρη στον Σλούκα. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως, η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα επτά πόντων (45-38). Διαφορά που μεγάλωσε στην τρίτη περίοδο, αφού οι Σανλί και Μίροτιτς έστειλαν τους Ισπανούς και στο +15 (57-42 στο 25′). Κάπου εκεί, όμως, η άμυνα των ερυθρόλευκων έσφιξε και ο Βεζένκοβ έδωσε λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να πλησιάσει στο -6 (62-56 στο 30′).

Το παιχνίδι είχε ξανά ενδιαφέρον και οι δύο ομάδες, μπροστά σε 12.000 οπαδούς του Ολυμπιακού που τραγουδούσαν συνεχώς, προσπάθησαν ως το τέλος για τη νίκη, την οποία τελικά πήρε η Μπαρτσελόνα με 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-38, 62-56, 84-74