Formula 1: Νικητής στο πρώτο Sprint του Grand Prix της Κίνας ο Μαξ Φερστάπεν

69

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Λιούις Χάμιλτον

Νικητής στέφθηκε ο Μαξ Φερστάπεν στο πρώτο φετινό Sprint, το οποίο έγινε στο πλαίσιο του Grand Prix της Κίνας.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής κυριάρχησε ξανά με τη Red Bull και πήρε τους 8 βαθμούς της νίκης του μικρού αγώνα των 19 γύρων.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Λιούις Χάμιλτον, πανηγυρίζοντας το καλύτερο φετινό αποτέλεσμα του με τη Mercedes. Το βάθρο συμπλήρωσε ο έτερος πιλότος της Red Bull, Σέρτζιο Πέρεζ, ενώ ακολούθησαν οι δύο Ferrari (βλ. Λεκλέρ – Σάινθ).

Όσον αφορά στον poleman, Λάντο Νόρις τερμάτισε στην έκτη θέση, καθώς στην εκκίνηση έχασε τη θέση του από τον Χάμιλτον και στην προσπάθεια να την πάρει πίσω βγήκε εκτός πίστας.

Στις 10 το πρωί του Σαββάτου (20/4) θα διεξαχθούν οι κατατακτήριες για τον αγώνα, ο οποίος θα ξεκινήσει την ίδια ώρα την Κυριακή (21/4). Όλη η δράση της Formula 1 μεταδίδεται ζωντανά από τον ANT1+.