Με το ένα “πόδι” στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ο Άρης, ο οποίος πήρε “χρυσή” νίκη (0-1) στο Αγρίνιο, κόντρα στον Παναιτωλικό, με γκολ του Φραν Βέλεθ. Πλέον, μένει μόνο να “κλειδώσει” την πρόκριση στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης.

Δύο πρόσωπα εμφάνισαν οι «κίτρινοι» στο πρώτος μέρος της αναμέτρησης. Στα πρώτα λεπτά αδυνατούσαν να βρουν τη συγκέντρωση τους, έκανε αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου και στην άμυνα και έδιναν χώρο στον αντίπαλο τους.

Η ομάδα του Αγρινίου το εκμεταλλεύτηκε και προσπάθησε να γίνει απειλητική για την εστία του Κουέστα. Πίεσε και στο 14ο λεπτό έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα όταν ο Τορεχόν πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κουέστα απέκρουσε αλλά ο ίδιος παίκτης πήρε ξανά τη μπάλα και σούταρε αλλά ο Ισπανός πορτιέρο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ, σύμφωνα με το metrosport.gr.

Ο Άρης άρχισε να βρίσκει τα πατήματα του μετά το 25ο λεπτό, πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης, πάτησε περιοχή και απείλησε την εστία του Τσάβες με Σαβέριο και Μπράμπετς αλλά χωρίς να βρει δίχτυα.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και προσπάθησε να γίνει απειλητικός. Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε αλλά οι παίκτες του Μάντζιου συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ. Στο 65ο λεπτό ο Μανού Γκαρθία έκανε το γέμισμα από το αριστερά, ο Βέλεθ πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ο ρυθμός μετά το τέρμα του Άρη, έπεσε και δεν έγιναν ιδιαίτερες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Γιάννης Πετράκης προσπάθησε να κάνει πιο ενεργή την επιθετική λειτουργία της ομάδας και προχώρησε σε μια σειρά αλλαγών. Ωστόσο, οι παίκτες του δεν βρήκαν τους χώρους για να γίνουν απειλητικοί και να φτάσουν στην ισοφάριση. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και ο Άρης έφυγε με το διπλό από το Αγρίνιο και στοχεύει σε μια νέα νίκη – πρόκριση στις 6 Μαρτίου. Στα αξιοσημείωτα των τελευταίων λεπτών η φάση του 91ου λεπτού, όταν ο Μαυρίας έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Ζαμόρα και ο διαιτητής έδειξε κόκκινη αλλά μετά από παρέμβαση του VAR, την άλλαξε με κίτρινη.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Παναιτωλικός: Τσάβες, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Στάγιτς (83΄Μαυρίας), Λιάβας, Χουάνπι (78΄Πέρεζ), Τσιγγάρας, Χατζηθεοδωρίδης (70’ Ντουάρτε), Τορεχόν, Σενγκέλια (70΄Λομόνακο), Πέδρο (78΄Καρέλης)

Άρης: Κουέστα, Μοντόγια, Βέλεθ, Μπράμπετς, Οντουμπάτζο, Βερστράτε (89’ Ντουκουρέ), Νταρίντα (89’ Φετφατζίδης), Μάνου Γκαρθία (70’ Ρόουζ), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (56’ Ζαμόρα), Μορόν (89’ Ανσαριφάρντ).

Κίτρινες: Μαλής, Σενγκέλια, Τσιγγάρας, Καρέλης, Μαυρίας / Βερστράτε, Μάντζιος