Πολλές ευκαιρίες είχαν οι Θεσσαλονικείς

Το εμπόδιο της Γκόμελ στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League αποδείχθηκε χαμηλό για τον Άρη, ο οποίος είχε εξασφαλίσει την πρόκριση μετά το 5-1 του πρώτου αγώνα και τη σφράγισε τώρα με τη νέα νίκη, με 2-1, στη ρεβάνς που έγινε, λόγω της τιμωρίας της UEFA στις ομάδες της Λευκορωσίας, στο «Κλεάνθης Βικελίδης» αλλά χωρίς κόσμο.

Οι Θεσσαλονικείς, όπως αναμενόταν, πήραν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τον έλεγχο και στο 9′ λίγο έλειψε να πάρουν και το προβάδισμα, αφού ο Πάλμα βρήκε τον Γκρέι αλλά αυτός αστόχησε, αν και ανενόχλητος, από καλή θέση. Τρία λεπτά μετά, στο 12′, ήταν η σειρά του Μαντσίνι να απειλήσει με σουτ αλλά ο Καβαλέου απέκρουσε με δυσκολία, διατηρώντας το 0-0.

Στο 21′ ο Χερμάν Μπούργος έκανε την πρώτη αλλαγή, βγάζοντας τον Ντιόπ που είχε πάρει κίτρινη κάρτα και έδειχνε επίφοβος και για δεύτερη, για να βάλει τον Νταμπό, με το παιχνίδι να συνεχίζεται με τη μεγάλη ευκαιρία του Άρη στο 29′ με την άστοχη κοντινή κεφαλιά του Καμάτσο μετά τη σέντρα του Εμπακατά.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα έκλεινε χωρίς γκολ, αφού στο 39′ ο Νταμπό αστόχησε με κοντινή προβλή μετά το κόρνερ του Πάλμα, ήρθε αυτό στο 45′: Ο Μαντσίνι βρήκε ωραία στον χώρο τον Γκρέι και αυτός μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Καβαλέου για το 0-1.

Φάση από τον αγώνα Γκόμελ - Άρης

Οι κίτρινοι μπήκαν με επιθετική διάθεση και στο β’ μέρος, απειλώντας στο 48′ με το σουτ του Πάλμα που έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Γκόμελ, η οποία είχε παθητικό ρόλο και στο 58′ είδε τον Άρη να πλησιάζει ξανά στο γκολ, αυτή τη φορά με τον Πίρσμαν μετά το γύρισμα του Γκρέι, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ μετά το σουτ στην κίνηση.

Στο 62′ οι Θεσσαλονικείς άγγιξαν ξανά το 0-2 αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά το σουτ του Μαντσίνι, για να ακολουθήσει στο 67′ η νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία με το τετ α τετ του Καμάτσο. Και αφού δεν έγινε το 0-2 σε κάποια από όλες τις φάσεις, έγινε τελικά το 1-1…

Όχι στο 75′, όταν το πολύ ωραίο πλασέ του Σέντκο εκτός περιοχής πήγε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά στο 82′, όταν οι Λευκορώσοι πήραν πέναλτι για υποτιθέμενο μαρκάρισμα του Πίρσμαν (βρήκε μπάλα) σε αντίπαλο, με τον Γκογκολασβίλι να εκτελεί και να ευστοχεί (1-1).

Μικρό το κακό, πάντως, για τον Άρη, ο οποίος χάρη στο 5-1 του πρώτου ματς είχε εξασφαλίσει την πρόκριση επόμενο προκριματικό γύρο του Europa Conference League και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού πήρε και τη δεύτερη νίκη, αφού ο Γκρέι με σουτ μετά τη σέντρα του Ιτούρμπε έγραψε το τελικό 1-2.

Γκόμελ: Καβαλέου, Γιούριλ, Σόκολ, Άφι, Κουσίνσκι, Κόστροφ (69′ Καζούτσκι), Μπάγκα, Αντεολά, Ανουφρίεβ, Σέντκο (88′ Γερμάνκοβιτς), Μάκας.

Άρης: Κουέστα, Εμπακατέ (46′ Ονουμπάγιο), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (46′ Πίρσμαν), Ντιόπ (21′ Νταμπό), Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Καμάτσο (83′ Ιτούρμπε), Πάλμα (83′ Χατζηιωάννου), Γκρέι.