Τα αδέρφια Γκραντ οδήγησαν στη νίκη τους Πατρινούς

Η ΑΕΚ είχε απουσίες και ο Προμηθέας Πατρών το εκμεταλλεύτηκε για να φύγει με μια μεγάλη νίκη από το ΟΑΚΑ.

Η Ένωση δεν είχε διαθέσιμους τους Ζήση, Γιάνκοβιτς, Κατσίβελη, Ρογκαβόπουλο αλλά αυτό δεν φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο, αφού κατάφερε να πάρφει από νωρίς το προβάδισμα (10-3 στο 4′ και 15-5 στο 6′), πριν αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι και μειώσουν σε 15-12 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στη β’ περίοδο οι κιτρινόμαυροι ξέφυγαν και πάλι, αφού στο 16′ ήταν στο +9 (34-25), αλλά ακολούθησε σερί 7-0 των Πατρινών, για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 34-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, όλα άλλαξαν. Ο Προμηθέας προσπέρασε με 42-46 στο 23′ χάρη στους Γιαννόπουλο – Γκραντ και ανέβασε τη διαφορά και στο +10 (45’55 στο 26′ και 53-63 στο 30′), ελέγχοντας την κατάσταση.

Το 55-68 στο 32′ έδειχνε ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν σκοπό να επιτρέψουν στην ΑΕΚ να ξαναμπεί στο παιχνίδι και κατάφεραν τελικά να πάρουν μια μεγάλη νίκη, ενώ οι κιτρινόμαυροι γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 34-32, 53-63, 75-82