Ούτε σήμερα μπόρεσε να βρει γκολ ο Άρης, παραμένοντας “άσφαιρος” για το 2022, με τους “κίτρινους” να φέρνουν νέα “λευκή” ισοπαλία με τη Λαμία, μέσα σε λίγες μέρες, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα. Βαρύ το κλίμα στους Θεσσαλονικείς.

Η ώρα άλλαξε και ο θεσμός. Τα υπόλοιπα ίδια και απαράλλαχτα! Άρης – Λαμία 0-0 για δεύτερη φορά σε τρεις μέρες, μετά το 0-0 για το Κύπελλο Ελλάδας. Εύκολα πήρε το βαθμό η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου που θα μπορούσε και το τρίποντο. Προβληματίζει ο Άρης που ακόμα δεν έχει καταφέρει, μετά από τέσσερα παιχνίδια, να σκοράρει μέσα στο 2022!

Δύο οι αλλαγές που έκανε ο Άκης Μάντζιος σε σχέση με το ματς της Πέμπτης, αμφότερες αναγκαστικές. Οι «κιτρινόμαυροι» ξέμειναν από τερματοφύλακες, μετά τους τραυματισμούς των Κουέστα, Ντένις στο παιχνίδι Κυπέλλου, με τον Σιαμπάνη να είναι ο μόνος διαθέσιμος, ενώ στη θέση του τιμωρημένου Μαντσίνι, ο Ιτούρμπε που ήταν η μόνη αλλαγή που βοήθησε στο προηγούμενο παιχνίδι των δύο ομάδων.

Δύο αλλαγές και από πλευράς Λαμίας. Ο Μιχάλης Γρηγορίου έβαλε τον Τζανδάρη, αντί του Νούνιες, δίπλα στον Μπεχαράνο, πέρασε τον Καραμάνο κορυφή στη θέση του Αραμπούλι και ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικό τον Μπανγκουρά.

Το κρύο στο «Βικελίδης», ο «ζεστός» Σιαμπάνης και το δοκάρι του Μπανγκουρά!

Πολύ το κρύο στο «Βικελίδης», ζεστός ο Σιαμπάνης στο 7′, όταν από σέντρα του Προβυδάκη, η μπάλα πήγε στο πίσω δοκάρι, ο αφύλαχτος Τιρόνε έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο πορτιέρε του Άρη έδιωξε σε κόρνερ! Πρώτη καλή στιγμή στο ματς.

Ο Άρης απαντάει με το γυριστό του Μπερτόγλιο στο 12′, με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει εύκολα. Και στις δύο πρώτες τελικές του ματς, νικητές οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων.

O Άρης είναι ψηλά για να πιέσει και η Λαμία… προειδοποιεί και στο 15′ με τον Μπανγκουρά αφού απέφυγε τον Μπράμπετς, να βλέπει τον Σιαμπάνη εκτός εστίας, να σουτάρει από μακριά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, αφού πρώτα βρήκε και στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού!

Ο Άρης δεν μπορεί και η Λαμία απειλεί ξανά! Εκτέλεση κόρνερ του Προβυδάκη, καρφωτή κεφαλιά του Γκόλεμιτς, πάνω από την εστία η μπάλα, περίπου στα μισά του πρώτου ημιχρόνου!

Ο Άρης βάζει… πρώτη, αλλά γκολ ποτέ!

Oι προβληματισμένοι φίλοι του Άρη «ζεσταίνονται» κάπως στο 27′ όταν από σέντρα του Σάσα, ο Μάνος από κοντά, έστειλε τη μπάλα να περάσει εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σαράνοφ, που απλά παρακολουθούσε τη πορεία της… ανακουφισμένος! Άουτ και το σουτ του Ιτούρμπε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ένα λεπτό αργότερα. Εξαιρετική η εκτέλεση φάουλ του Παραγουανού στο 35′, αλλά και πάλι άουτ η μπάλα. Εκατοστά πάνω από το οριζόντιο! Ο Άρης από «νεκρά» βάζει πρώτη, αλλά δεν μπορεί να βρει γκολ. 0-0 ημίχρονο.

Από το… αεροδρόμιο, στο γήπεδο ο Καμαρά, αλλά η Λαμία τις ευκαιρίες!

Ο Άρης δεν βγάζει κάτι διαφορετικό στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ούτε με την είσοδο Γκαρσία αντί Ιτούρμπε στην ανάπαυλα και ρίχνει στη «μάχη» πριν συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού και τους Εντιαγέ, Καμαρά! Ο τελευταίος ουσιαστικά από το αεροδρόμιο, πήγε κατευθείαν στο γήπεδο, αφού επέστρεψε στη Θεσσαλονίκη, τα ξημερώματα της Κυριακής!

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, πάλι η Λαμία απειλεί πρώτη. Ωραία κίνηση του Καραμάνου που «αδειασε» την άμυνα του Άρη, αλλά το τελείωμα του Έλληνα φορ δεν ήταν το καλύτερο δυνατό. Άουτ η μπάλα.

Κοντά στο γκολ η ομάδα της Φθιώτιδας και λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, με τον Μπανγκουρά μόνο του στο δεύτερο δοκάρι, να αιφνιδιάζεται και να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από εκτέλεση φάουλ του κορυφαίου του γηπέδου, Προβυδάκη!

Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, άναψαν και οι προβολείς, αλλά ο Άρης συνέχιζε να μην… βλέπεται! 0-0 τελικό, δεύτερο διαδοχικό, εντός έδρας, κόντρα στην ίδια ομάδα! Προτελευταία απόπειρα στη Λαμια να πάρει στο ματς στο 90′ αλλά το τελείωμα του Αραμπούλι ήταν κακό. Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους και στις καθυστερήσεις, με τον Σιαμπάνη να κρατάει το μηδέν στο σουτ του Τσούκαλου!

Άρης – Λαμία: Η ταυτότητα του αγώνα

MVP: Ο Κωνσταντίνος Προβυδάκης. Η Λαμία εν αντιθέσει με το παιχνίδι Κυπέλλου, απείλησε βάζοντας δύσκολα στην άμυνα του Άρη. Όλες οι αξιόλογες τελικές που είχε η ομάδα της Φθιώτιδας έχουν ξεκινήσει από τα πόδια του Κρητικού δεξιού μπακ

UP: Δύσκολα να βρεις ποδοσφαιρσιτή που υστέρησε από πλευράς Λαμία. Μετά τον Προβυδάκη, ίσως ο Μπεχαράνο να είναι ο αμέσως καλύτερος των φιλοξενούμενων. Εξουδετέρωσε αρχικά τον Μπερτόγλιο και στη συνέχεια τον Εντιαγέ που κλήθηκε να καλύψει το κενό του Αργεντίνου.

DOWN: Στο ματς κυπέλλου, ίσως να του έλλειψε μόνο το γκολ. Ο Άρης ήταν καλός τουλάχιστον για ένα ημίχρονο. Στο παιχνίδι πρωταθλήματος οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν ούτε ένα καλό 45λεπτο. Απείλησαν κυρίως με στατικές μπάλες. Άλλη μια κάκιστη εμφάνιση για τους «κιτρινόμαυρους» που δεν έχουν καταφέρει ακόμα να σκοράρουν στο 2022!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βαγγέλης Μανούχος. Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι στο δεύτερο ημίχρονο. Ο διεθνής ρέφερι δεν έδειξε τη βούλα και δικαιώθηκε και από το check που έκανε ο VAR Eυαγγέλου.