Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 3-1 στη διαδικασία των πέναλτι μετά το 1-1 σε 90λεπτο και παράταση

Δύο ομάδες της Super League 1 αγωνίστηκαν την Τρίτη για τη φάση των «32» του κυπέλλου Ελλάδας και αποκλείστηκαν και οι δύο! Η αρχή έγινε στο Λεβαδειακός – Αστέρας Τρίπολης, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 1-0, για να δοθεί η συνέχεια στο ΑΕΛ – ΠΑΣ Γιάννινα, όπου πρωταγωνιστής έγινε ο διαιτητής Τάσος Παπαπέτρου, δίνοντας από ένα πέναλτι – φάντασμα σε κάθε ομάδα. Έτσι, με το 1-1 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση και στη συνέχεια στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Θεσσαλοί ήταν πιο ψύχραιμοι.

Το παιχνίδι άρχισε με τη Λάρισα να απειλεί στο 11′ με την κεφαλιά του Νικολιά μετά το γύρισμα του Ογκμπόε και συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη, να δίνουν αργό ρυθμό στο παιχνίδι και τελικά να μην καταφέρνουν τίποτα αξιόλογ στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν την κεφαλιά που προαναφέραμε, οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μακρινό σουτ του Σάλιακα. Τίποτα άλλο…

Το ένα λάθος μετά το άλλο ο διαιτητής

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, το παιχνίδι απέκτησε ζωή και σε αυτό έπαιξε ρόλο και ο διαιτητής Τάσος Παπαπέτρου, ο οποίος τα έκανε μαντάρα… Αρχικά στο 47′, όταν ο Ογκμπόε έπιασε το γυριστό σουτ εντός περιοχής, η μπάλα πήγε στο κεφάλι του Γκαρντάβσκι και ο ρέφερι καταλόγισε… πέναλτι, έχοντας συμβουλευτεί και τον βοηθό του, Παντελή Σπυρόπουλο! Ο Γκαντράβσκι, μάλιστα, είδε και κόκκινη κάρτα, με τον ΠΑΣ να μένει με 10 παίκτες και την ΑΕΛ να ανοίγει το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση του Μαυρία (1-0).

Στη συνέχεια, ο ρέφερι ισοφάρισε τα λάθη του, δίνοντας πέναλτι – εφεύρεση και στους Ηπειρώτες. Συγκεκριμένα, αυτό έγινε στο 62′, όταν ο Περέα ανατράπηκε από τον Ηλιάδη εκτός περιοχής αλλά ο Παπαπέτρου… το είδε για μέσα και υπέδειξε ξανά πέναλτι, με τον Κάργα να εκτελεί στο 62′ και να ισοφαρίζει (1-1).

Από εκεί και πέρα, μέχρι και το τέλος της κανονικής διάρκειας δεν υπήρξε κάποιο άλλο γκολ, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση, όπου τόσο η ΑΕΛ όσο και ο ΠΑΣ είχαν από μία ευκαιρία για να σκοράρουν. Δεν το έκαναν όμως και τελικά έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και επικράτησαν με 3-1, παίρνοντας την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

ΑΕΛ: Θεωδορόπουλος, Μπέρτος, Μαξιμένκο, Ηλιάδης, Ομάρ, Παπαγεωργίου, Μπαντιμπαγκά (105′ Σιμελίδης), Νικολιάς (67′ Γιάκος), Κολομπίνο, Μαυρίας, Ογκμπόε (67′ Ακούνια).

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Ρίζος (67′ Πίρσμαν), Καραχάλιος, Σιόντης (83′ Μέντες), Γκαρντάβσκι, Μίνα (46′ Τριάδης), Περέα, Μιλιντσεάνου (46′ Σνάιτνερ).