Λαμία – Ιωνικός 0-2: Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι των ουραγών της πρώτης κατηγορίας

37

Ο Ιωνικός προηγήθηκε με αυτογκόλ του Μπεχαράνο στο 18′

Ο Ιωνικός πήρε σπουδαίο «διπλό» στη Λαμία με σκορ 2-0, για την 20ή αγωνιστική της Super League.

Για την ομάδα της Νίκαιας το τρίποντο αυτό ισοδυναμεί με… χρυσάφι, αφού πλέον πλησίασε τους Φθιωτούς σε απόσταση ενός βαθμού και πλέον η μάχη για την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία παίρνει «φωτιά».

Ο Ιωνικός προηγήθηκε με αυτογκόλ του Μπεχαράνο στο 18′, ενώ ο Βαλεριάνος με απίστευτο «σκαφτό» από πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό 0-2 ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Μελανό σημείο στο ματς ο τραυματισμός του Νίκου Βέργου στο 44ο λεπτό, με τον 27χρονο επιθετικό να αισθάνεται έντονες ζαλάδες μετά από χτύπημα στο κεφάλι να μη συνεχίζει στο ματς. Μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο της Λαμίας, προκειμένου να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

Το πρώτο σουτ στο ματς ήρθε από τους γηπεδούχους και συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό, όταν μετά από ωραία συνεργασία ανάμεσα στους Νούνιες και Βέργο, ο τελευταίος βρήκε τον Ρόμανιτς που έκανε το σουτ από μακριά κι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Νέο σουτ του Μαρτίνεθ στο 16΄ έφυγε άουτ στη δεύτερη προσπάθεια των γηπεδούχων να φανούν απειλητικοί προς την εστία του Χουτεσιώτη.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ιωνικός προηγήθηκε στο 19΄ με το αυτογκόλ του Ντάνι Μπεχαράνο. Προηγήθηκε το κόρνερ (τρίτο σερί) που εκτέλεσε ο Σάκιτς και ο Βολιβιανός μέσος της Λαμίας στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του.

Ένα λεπτό πριν το 45΄ ο Βέργος τραυματίστηκε στο κεφάλι και οδηγήθηκε με το ασθενοφόρο στο νοσοκομείο για να υποβληθεί σε εξετάσεις, ενώ δευτερόλεπτα μετά ο Ιωνικός απέκτησε τεράστιο προβάδισμα νίκης.

Ο Βαλεριάνος επιχείρησε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πήρε μία περίεργο τροχιά κι αιφνιδίασε τον Σαράνοφ που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 2-0. Στην φάση του δεύτερου τέρματος του Ιωνικού τρυματίστηκε και ο Γούλερι, ο οποίος δε μπόρεσε να συνεχίσει στο β΄ ημίχρονο και ο Γρηγορίου έριξε στο ματς τον Καμπράλ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, καθώς έγιναν αρκετά φάουλ κι από τις δύο ομάδες και υπήρξαν αρκετές διακοπές. Αυτό φυσικά βόλευε τους φιλοξενούμενους που είχαν το σοβαρό προβάδισμα των δύο τερμάτων κι από τη στιγμή που δεν πιέστηκαν αρκετά με σωστή διαχείριση από τον πάγκο τους έφτασαν πολύ πιο εύκολα απ΄ ότι θα περίμεναν στη μεγάλη νίκη.

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Νούνιες (55΄ Ντε Βινσέντι), Βέργος (45΄+2 Μανούσος), Σλίβκα, Μπεχαράνο (55΄ Στάνκο), Μαρτίνεθ (73΄ Τσιλούλης), Παούλαβετς, Ρόμανιτς, Βασιλαντωνόπουλος (73΄ Σιμόν), Αμπάντα

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Γούλερι (46΄ Καμπράλ), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Σάκιτς (90΄+2 Τσιμπσάχ), Φαντιγκά (87΄ Ρουμπουλάκου), Κάνιας, Σεμπά (77΄ Αντούνιες), Μάντζης.