Αιχμές με αποδέκτη τον Λαόθ περιείχε η πρώτη τοποθέτηση του Λουτσέσκου μετά το φινάλε του τελικού του ΟΑΚΑ, ο οποίος ολοκληρώθηκε με νικητές τους πράσινους και σκορ 1-0.

Ο Ρουμάνος τεχνικός, σχολίασε: «Συγχαίρω αρχικά τον αντίπαλο για την κατάκτηση του τροπαίου. Η ανάλυση του παιχνιδιού είναι μπερδεμένη. Στα πρώτα 30 λεπτά δεν είχαμε ενέργεια, δεν ήμασταν επιθετικοί σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που ήταν ήλεγχε το παιχνίδι, αλλά δεν απειλούσε.

Δεν με πείθει ότι είναι πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού η φάση που προήλθε το γκολ. Από εκεί και πέρα κυριαρχήσαμε. Είχαμε πολλές ευκαιρίες. Ήταν μια σεζόν με 60 ματς, 16 περισσότερα από τον Παναθηναϊκό, μας βγήκε η κούραση. Έπρεπε να παίξουμε τουλάχιστον παράταση».