Παρά τις πολλές αλλαγές του Λουτσέσκου ενόψει Χαρτς, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μπει με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα κερδίζοντας με 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν σοβαρός, βρήκε πρώτος τον δρόμο προς τα δίχτυα και γλίτωσε από το δοκάρι στο πέναλτι των Αρκάδων. Ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς πέτυχε δύο γκολ στο δεύτερο μέρος και «κλείδωσε» το τρίποντο, φτάνοντας τα τέσσερα γκολ σε δύο παιχνίδια μέσα σε τρεις ημέρες. Μαγικός Μουργκ που σκόραρε μετά από 16 μήνες σε επίσημο παιχνίδι του ΠΑΟΚ ενώ ξεκίνησε τη φάση του τρίτου γκολ. Εξαιρετικός και ο έτερος Αυστριακός, Στέφαν Σβαμπ, ο οποίος ήταν αρχοντικός στη μεσαία γραμμή και μοίρασε δύο ασίστ.

Γκολ με Μουργκ ο ΠΑΟΚ, δοκάρι ο Αστέρας

Στο πρώτο ημίχρονο ο Δικέφαλος του Βορρά ήταν ελαφρώς ανώτερος από τον Αστέρα και σαφώς πιο αποτελεσματικός αφού βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα σε αντίθεση με τους Αρκάδες που είχαν δοκάρι από την άσπρη βούλα.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 4ο λεπτό από τους γηπεδούχους. Εκτέλεση του κόρνερ από τον Μουργκ χαμηλά, ο Οζντόεφ έπιασε το τακουνάκι αλλά ο Παπαδόπουλος δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Σβαμπ έπιασε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 19ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους Αρκάδες. Ο Καλτσάς έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Ρεγκίς που έκανε το σουτ αλλά ο Κοτάρσκι απέκρουσε.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ο Σβαμπ έκανε τρομερή κάθετη πάσα με το δεξί, ο Μουργκ έκανε κίνηση φορ και μπήκε στην περιοχή και με υπέροχο αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα για το 1-0.

Στο 40’ ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι. Ο Εκόνγκ ανέτρεψε τον Μιριτέλο και ο Φωτιάς έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Αργεντίνος ανέλαβε να το εκτελέσει αλλά έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Κοτάρσκι.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Φωτιάς έδειξε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ, αλλά τελικά το πήρε πίσω μετά από παρέμβαση του VAR και έδειξε κίτρινη κάρτα στον Τάισον για θέατρο.

«Καθάρισε» ο Ζίφκοβιτς

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ δεν είχε διάθεση να επιτρέψει στον Αστέρα να του χαλάσει την πρεμιέρα και έτσι ο Αντρίγια Ζίφκοβις με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά «κλείδωσε» τη νίκη των «ασπρόμαυρων».

Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους (54’) έγινε το 2-0. Ο Τάισον έδωσε έξυπνα στον Σβαμπ, ο Αυστριακός γύρισε στον Αντρίγια Ζίφκοβιτς που ήταν ολομόναχος στην περιοχή του Αστέρα και με αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Λουτσέσκου απείλησε εκ νέου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μιχαηλίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 59ο λεπτό ο Σέρβος εξτρέμ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Οι «ασπρόμαυροι» έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Μουργκ κράτησε την μπάλα όσο χρειαζόταν, έδωσε στον Τάισον που έκανε το πλασέ όμως ο Παπαδόπουλος απέκρουσε και στο ριμπάουντ ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα.

Στο 80’ ο Ρεγκίς βρέθηκε στην περιοχή μετά από κόντρες όμως ο Κοτάρσκι έδιωξε προ του παίκτη του Αστέρα. Τρία λεπτά αργότερα οι Αρκάδες απείλησαν εκ νέου. Ο Μουνάφο γύρισε στον Μάντζη που έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ είχε ακόμη μία ευκαιρία για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 87ο λεπτό. Ο Μουργκ έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Κωνσταντέλια, εκείνος έκανε την προσποίηση και προσπάθησε να κρεμάσει τον Σγουρή αλλά ο νεαρός Ελληνας κίπερ μπλόκαρε την μπάλα.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Εκόνγκ (64’ Νάσμπεργκ), Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (85’ Γιαξής), Οζντόεφ, Αντρίγια Ζίφκοβιτς (74’ Κωνσταντέλιας), Μουργκ, Τάισον, Μπράντον (74’ Σαμάτα-85’ λ.τρ. Τζίμας).

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (62’ Σγουρής), Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα (82’ Γκαρσία), Άλβαρες, Μουνάφο, Αλάγκμπε, Ρεγκίς, Σίτο (75’ Μπαρτόλο), Καλτσάς (82’ Ζουγλής), Μιριτέλο (75’ Μάντζης).