Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 85-83: Έχασε στην εκπνοή και είναι με την πλάτη στον τοίχο

155

Την Πέμπτη (2/5) το 4ο παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός πήγε να κάνει πολύ μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως ο Μπράουν με δύο βολές έδωσε τη νίκη με 85-83 στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που είναι πλέον μπροστά με 2-1 στα play off της Euroleague, πράγμα που σημαίνει ότι οι «πράσινοι» ή θα ισοφαρίσουν την Πέμπτη (2/5) ή θα αποκλειστούν.

Με όπλο τη σκληρή άμυνά τους οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με 7-0 στο ξεκίνημα του ματς, η είσοδος των Παπαπέτρου και Σλούκα, όμως, βοήθησε τους «πράσινους», που πλησίασαν στο -2 (13-11), ισορροπώντας την κατάσταση. Όχι για πολύ, αφού η Μακάμπι με σερί 10-0 κατάφερε να ξεφύγει πάλι και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +12 (23-11).

Το παιχνίδι δεν πήγαινε καλά για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με συνέπεια να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ. Αυτό έγινε με κάποια τρίποντα του Βιλντόζα, που έκανε το σκορ 36-29, ξανά όμως οι Ισραηλινοί είχαν λύσεις και είχαν και τρομερή ενέργεια στην άμυνα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με +15 (46-31) και να πάνε στα αποδυτήρια για ημίχρονο στο +9 (46-37).

Οι «πράσινοι» έπρεπε να μπουν στην τρίτη περίοδο πολύ καλύτερα από ότι στις προηγούμενες δύο, αλλά το 57-39 επιβεβαίωνε ότι αυτό δεν συνέβη, με τη Μακάμπι να ελέγχει την κατάσταση και να έχει… παράσταση νίκης. Ένα σερί 9-0 στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, όμως, έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να πλησιάσει στο -8 (64-56), πριν τον στείλει στο -11 ο Μπράουν με τρίποντο (67-56).

Η ομάδα του Αταμάν είχε ένα δεκάλεπτο στη διάθεσή της, για να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά το 78-65 στο 34′ έδειχνε ότι δεν θα συμβεί αυτό, μέχρι που μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο… Εκεί, με τον Ναν να βγαίνει μπροστά οι «πράσινοι» άρχισαν να ροκανίζουν συνεχώς τη διαφορά μέχρι που ισοφάρισαν κιόλας με 83-83, διεκδικώντας πλέον -κανονικά και με τον νόμο- τη νίκη.

Στα 2,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως, ο Γκραντ έκανε φάουλ στον Μπράουν, ο οποίος με δύο βολές έγραψε το 85-83 και το 2-1 για τη Μακάμπι στις νίκες, με το 4ο παιχνίδι να είναι… όλα ή τίποτα πλέον για τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83