Με αλλαγές στο αρχικό σχήμα και με το μυαλό στον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου με τον Παναιτωλικό, ο Άρης ήταν νωθρός κόντρα στον ουραγό ΠΑΣ και αναδείχθηκε ισόπαλος (0-0) στους Ζωσιμάδες για την 22η αγωνιστική της Super League. Ο Μανού Γκαρθία έδωσε πνοή στην επίθεση των «κιτρινόμαυρων» στο δεύτερο μέρος, ανησυχία για τον τραυματισμό του Τζούρασεκ.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς κάποια αξιοσημείωτη τελική. Στο 11′ ο Τούτου βρήκε τον Κόντε μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πήγε παράλληλα με την εστία, ενώ στο 13′ ήταν η σειρά του Άρη να απειλήσει.

Ο Σαμόρα βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στα καρέ του Νάγκι, εκτέλεσε, όμως, είδε την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ στο 15′ ο Τζίνο σούταρε υπό καλές προϋποθέσεις, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 30′ ο Μπακαδήμας με κεφαλιά-πάσα έστειλε την μπάλα στην μικρή περιοχή, ωστόσο, εκεί δεν βρέθηκε κανείς συμπαίκτης του και στο 37′ οι γηπεδούχοι κατέγραψαν ακόμα μία τελική με εκτέλεση φάουλ του Κόντε που πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με μία ακόμη φάση για τον ΠΑΣ. Ο Παμλίδης μπήκε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, αλλά, βρήκε μπροστά του τον Κουέστα, ο οποίος είχε βγει έγκαιρα και του είχε κλείσει το οπτικό πεδίο.

Μπήκε καλύτερα ο ΠΑΣ στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ευκαιρία για την ΠΑΣ. Στο 47′ ο Ροσέρο έβγαλε σέντρα με το εξωτερικό φάλτσο, με αποδέκτη τον Κόντε, αλλά ο Ισπανός επιθετικός έκανε λάθος εκτίμηση, πήγε για προβολή αντί για κεφαλιά, με αποτέλεσμα να χάσει την φάση.

Στο 51′, έπειτα από γύρισμα του Ροσέρο και τακουνάκι του Κόντε στην μικρή περιοχή, ο Οντουμπάτζο απομάκρυνε λίγο πριν την γραμμή της εστίας, ενώ στο 55′ το σουτ του Παμλίδη δεν βρήκε στόχο.

Ο Άρης έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του στο δεύτερο μέρος στο 61′, όταν ο Μανού Γκαρθία βρήκε τον Σαμόρα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ. Στο ακριβώς επόμενο λεπτό, ο Κόντε βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το κοντρόλ, ωστόσο, δεν μπόρεσε να εκτελέσει όπως θα ήθελε.

Στα επόμενα λεπτά, το τέμπο έπεσε και η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 84′. Έπειτα από επικίνδυνη σέντρα του Σουλεϊμάνοφ, ο Σαμόρα για λίγο, εξ’ επαφής, δεν κατάφερε να βάλει την προβολή, ενώ στο 85′ το μονοκόματο σουτ του Μανού Γκαρθία ανάγκασε τον Νάγκι σε επέμβαση στη γωνία του. Δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι, ο Μπαπτίστ μπήκε στα καρέ του Κουέστα, σούταρε, ωστόσο, η μπάλα κατέληξε άουτ.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

MVP
Σε ένα ματς με λιγοστές φάσεις, ο Μανού Γκαρθία με την είσοδό του στο γήπεδο έδωσε φαντασία στην επίθεση του Άρη και ξεχώρισε, έχοντας και μία τελική στην εστία με μονοκόματο σουτ.
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Ο Βάτσιος πέρασε ένα εύκολο απόγευμα, κάνοντας χρήση των κίτρινων καρτών, κυρίως, στο δεύτερο ημίχρονο για επικίνδυνα μαρκαρίσματα.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Νάγκι, Κιάκος, Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Ριένστρα, Τζίνο, Λιάσος, Τούτου, Παμλίδης, Ροσέρο (86′ Ντεμίρ), Κόντε (63′ Μπαπτίστ).

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Ρόουζ, Μπράμπετς, Φατόρε, Τζούρασεκ (58′ Μανού Γκαρθία), Ντουκουρέ (58′ Βέλεθ), Σαβέριο (72′ Μορόν), Φετφατζίδης (46′ Νταρίντα), Μπένετ (46′ Σουλεϊμάνοφ), Σαμόρα.