Μονακό – Παναθηναϊκός 90-91: Νίκη με τρίποντο του Γκριγκόνις στην εκπνοή

98

Μεγάλο «διπλό» για τους Πράσινους

Με τον Ναν να κάνει εκπληκτικά πράγματα στην τελευταία περίοδο και τον Γκριγκόνις να ευστοχεί σε τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Μονακό με 91-90 για τη 15η αγωνιστική της Euroleague και πήγε στο 8-7, προσπερνώντας τον Ολυμπιακό που είναι στο 7-8.

Ο Λιθουανός γκαρντ μπήκε ζεστός στο παιχνίδι και με 2/2 τρίποντα βοήθησε τους Πράσινους να πάρουν προβάδισμα έξι πόντων (8-14), για να αναλάβει στη συνέχεια ο Σλούκας και να το πάει στους οκτώ (10-18), πριν έρθει ένα επιμέρους σκορ 7-2 για τους γηπεδούχους που μείωσαν τελικά σε 19-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου, κυρίως χάρη στον Ντόντα Χολ.

Το παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο πήγαινε καλά για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν αλλά στο δεύτερο 10λεπτο η Μονακό φόρτσαρε μετά το 19-26 και με επιμέρους σκορ 19-6 προηγήθηκε με 38-32 στο 17′, με τον Τζέιμς να σκοράρει και να μοιράζει ασίστ. Ο Παναθηναϊκός δεν πανικοβλήθηκε και κατάφερε να μειώσει σε 40-39, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως δέχθηκαν σερί 7-0 και πήγαν στα αποδυτήρια στο -8 (47-39).

Τα πράγματα, πλέον, δεν πήγαιναν καλά για τους Πράσινους και στην τρίτη περίοδο η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη αφού η Μονακό προηγήθηκε με +13 (55-42) και στη συνέχεια με +15 (60-45 στο 26′), αφού η ομάδα του Αταμάν έδειχνε να τα έχει χαμένα. Κάπου εκεί, όμως, ο Βιλντόζα με τα τρίποντά του βοήθησε τον Παναθηναϊκό να πάρει τα πάνω του και να μειώσει σε 61-56 στο 29′, για να δεχθεί όμως ένα σερί 6-0 στο τελευταίο λεπτό και να μπει στην 4η περίοδο από το -11 (67-56).

Εκεί, όμως, εμφανίστηκε ο Ναν… Με ένα εκπληκτικό κρεσέντο ο Αμερικανός σκόραρε με κάθε τρόπο και έδωσε στους συμπαίκτες του το έναυσμα για αντεπίθεση, με το σκορ να είναι ισόπαλο 84-84 στο 38′. Ο Μοτεγιούνας με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στη Μονακό και στη συνέχεια ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ σε τρίποντο και με 3/3 βολές έκανε το σκορ 88-84 στα 52 δευτερόλεπτα, με τους Πράσινους να είναι με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Σλούκας ήταν αυτός που τους κράτησε ζωντανούς μειώνοντας σε 88-86 στα 47 δευτερόλεπτα, ο Λεσόρ στα 20” ισοφάρισε 88-88 αλλά 2,5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Οκόμπο πέτυχε το καλάθι για το 90-88 κερδίζοντας και φάουλ. Ο Γάλλος αστόχησε σε αυτή, ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή και ο Γκριγκόνις με τρίποντο στην εκπνοή έκανε το 90-91 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους συμπαίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-39, 67-56, 90-91