Τελικό αποτέλεσμα 1-0 στο Αγρίνιο

Το γκολ του Αριγίμπι στο 76′ έδωσε στον Παναιτωλικό μεγάλη νίκη επί του Βόλου, αφού κατάφερε να ξεκολλήσει από την προτελευταία θέση.

Το παιχνίδι ήταν σαν τελικός για τους Αγρινιώτες, οι οποίοι έδειχναν αγχωμένοι αρχικα, με αποτέλεσμα οι Θεσσαλοί να έχουν τον έλεγχο. Μετά τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτιαξαν τις φάσεις για να σκοράρουν, αλλά οι Καρέλης και Αριγίμπι δεν τις αξοποίησαν.

Ο Παναιτωλικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά σε αυτό δυσκολευόταν να κάνει ευκαιρίες, αλλά παρ’ όλα κατάφερε να σκοράρει. Στο 76′ η μπάλα έφτασε στον Ταχάρ και αυτός έκανε το γύρισμα για ον Αριγίμπι, ο οποίος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Έτσι, αφού κράτησε το αποτέλεσμα, ο Παναιτωλικός ανέβηκε στη 12η θέση και στο +1 από την προτελευταία Λαμία (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο), ελπίζοντας σε εξασφάλιση της παραμονής έστω στην τελευταία αγωνιστική.

Παναιτωλικός: Μελίσσας, Μεντίνα (70′ Τσιγγάρας), Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον, Περέιρα, Εντινγκά, Ντίας (54′ Ταχάρ), Ντάλσιο (84′ Μαλής), Μάζουρεκ (83′ Ντουάρτε), Αριγίμπι, Καρέλης (70′ Ματσόλα).

Βόλος: Κλέιμαν, Τέκιο, Σάντσες, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης (76′ Μπουένο), Ριένστρα (66′ Μπαρτόλο), Νίνης, Μπαριέντος, Μαρτίνες, Δουβίκας.