Ήττα-μαχαιριά για τον Ηρακλή στο Βόλο, καθώς οι κυανόλευκοι δεν έδωσαν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα, καθώς έχασαν με 1-0 από τη Νίκη Βόλου και πλέον βλέπουν την κορυφή στους -11.

Στην αντίπερα όχθη οι Θεσσαλοί, που ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μιράντα (83΄), μετά τη σημαντική νίκη που πέτυχαν κόντρα στον Γηραιό αναρριχήθηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ολαϊθόλα στο 28ο λεπτό.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ηρακλή, ο Βελλίδης απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του Σιαφά. Τέσσερα λεπτά μετά, η ομάδα του Ελευθερόπουλου έχασε μία ακόμα ευκαιρία, με το σουτ του Ολαϊθόλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 15ο λεπτό ο Ηρακλής έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Άλεξιτς γύρισε στον Γιουμπιτάνα στην καρδιά της περιοχής, αυτός σούταρε δυνατά και ανάγκασε τον Μπάγιτς σε εντυπωσιακή επέμβαση. Στο επόμενο λεπτό ο Γηραιός απείλησε ξανά με την οβίδα του Τότσκα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 18΄ η ομάδα του Τσιώλη σπατάλησε μία ακόμα ευκαιρία. Ο Γιουμπιντάνα βγήκε απέναντι στον Μπάγιτς, όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει. Και εκεί που ο Ηρακλής έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Μιράντα έκανε τη σέντρα και ο Ολαϊσόλα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 στο 28΄.

Λίγο πριν την συμπλήρωση των 45′ ο Τότσκα έκανε ένα δυνατό σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ηρακλής απείλησε δις με τον Τόμας.

Στο 63΄ ήταν σειρά της Νίκης Βόλου να απειλήσει, με τον Αναστασίου να κάνει τη συρτή σέντρα, οι αμυντικοί του Ηρακλή να διώχνουν και στην επαναφορά ο Μιράντα να πιάνει το σουτ και τον Βελλίδη να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 83΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μιράντα και στο αμέσως επόμενο λεπτό άγγιξαν το 2-0. Ο Παναγιωτίδης έκανε εκπληκτική προσπάθεια από τα αριστερά, γύρισε στον Ροχάνο στην καρδιά της περιοχής όμως ο Βελλίδης αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Γηραιό να γνωρίζει την ήττα που τον αφήνει στην έκτη θέση της βαθμολογίας και στο -11 από την κορυφή.

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Κάσσος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης, Τσουκαλάς (56′ Κυριακίδης), Μιράντα, Ολαϊθόλα (62′ Αναστασίου), Σιαφά (62′ Ροχάνο).

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου (82′ Δόρης), Βιτλής (82′ Κόκκορης), Κωστούλας, Χρουσιέλ, Πατράλης, Νταμιάν (61′ Κουντουριώτης), Τότσκα (61′ Μισκόφσκι), Τομάς, Άλεξιτς, Γιουμπιτάνα.