Οι πράσινοι επικράτησαν των κιτρινόμαυρων με 3-0 στη Λεωφόρο

Το αθηναϊκό ντέρμπι τελικά μόνο ντέρμπι δεν ήταν, αφού ο Παναθηναϊκός πέτυχε τρία γκολ στα πρώτα 29 λεπτά και καθάρισε με 3-0 την ΑΕΚ, η οποία πάντως είχε δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος και θα μπορούσε να μειώσει και στο δεύτερο. Έτσι, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πάτησε ακόμη πιο γερά στην 4η θέση και πλησίασε στο -3 από αυτή του Αργύρη Γιαννίκη, ο οποίος δεν κάθεται καθόλου άνετα στον πάγκο της Ένωσης.

Το ντέρμπι άρχισε με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν ψηλά και να προκαλούν προβλήματα στους γηπεδούχους, οι οποίοι προσπαθούσαν αλλά δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν όπως θα ήθελαν. Μετά το πρώτο 10λεπτο, όμως, όλα άλλαξαν και σε αυτό βοήθησε το γεγονός ότι οι πράσινοι κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά.

Η αρχή έγινε στο 16′, όταν ο διαιτητής επιστρέφοντας από το VAR, όπου είχε πάει για να δει μια φάση στην οποία ο Ρότα ανέτρεψε τον Αλεξανδρόπουλο, έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ (1-0).

Και αμέσως μετά, στο 18′, την ώρα που η Ένωση προσπαθούσε να ανασυνταχθεί, ήρθε και το 2-0. Ένα γκολ που φέρει την υπογραφή του Παλάσιο, ο οποίος έκανε τρελή κούρσα με τη μπάλα βρίσκοντας κενό χώρο, μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Τσιντώτα για το 2-0.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό, τραγικό για την ΑΕΚ, η οποία όμως θα μπορούσε να ξαναμπεί γρήγορα στο παιχνίδι αλλά ήταν άτυχη… Δοκάρι του Ανσαριφάρντ στο 25′ με διαγώνιο σουτ που κόντραρε στον Βέλεθ, δοκάρι και ο Τσούμπερ στο 26′ με βολέ μετά την εκτέλεση κόρνερ.

Και αφού δεν έγινε το 2-1 σε μία από αυτές τις φάσεις, ήρθε τρία λεπτά μετά, στο 29′, το… 3-0! Δημιουργός ο Αϊτόρ, σκόρερ ο Ιωαννίδης και η Λεωφόρος παραληρούσε.

Και για να καταλάβει κανείς πόσο καλό ήταν το πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς, ας σκεφτεί ότι στο 39′ λίγο έλειψε να γίνει και το 4-0 αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά την… απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Αϊτόρ.

Το ντέρμπι ουσιαστικά είχε κριθεί αλλά η Ένωση ήταν υποχρεωμένη να το παλέψει για ό,τι καλύτερο και με τον Αργύρη Γιαννίκη να κάνει τρεις αλλαγές στην ανάπαυλα επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο πιο αποφασισμένη και είχε μεγάλη φάση στο 48′ με το σουτ του Αραούχο που απέκρουσε με υπερένταση ο Διούδης.

Λίγα λεπτά μετά, στο 56′, ο Αργεντίνος έφτασε ξανά κοντά στο γκολ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Σένκεφελντ μετά το σουτ που επιχείρησε και κατέληξε κόρνερ, με τους πράσινους πάντως να υπενθυμίζουν στους κιτρινόμαυρους ότι θα πρέπει να προσέχουν και την άμυνα, γιατί στο 61′ ο Ιωαννίδης που απέφυγε και τον Τσιντώτα ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει το 4-0 αλλά ο Ρότα πρόλαβε πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή.

Και από εκεί και πέρα, όπως ήταν λογικό, ο ρυθμός του ντέρμπι έπεσε σταδιακά αφού ήταν φανερό ότι δεν θα μπορούσε να αλλάξει τίποτα σε ό,τι αφορά τον νικητή.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Αλεξανδρόπουλος (77′ Βιτάλ), Παλάσιος, Γκατσίνοβιτς (66′ Κουρμπέλης), Αϊτόρ (86′ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (77′ Καρλίτος).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (46′ Μοχαμάντι), Σάκχοφ, Σιμόες (74′ Λε Ταλέκ), Γκαρσία, Άμραμπατ, Τσούμπερ (46′ Μάνταλος), Ανσαριφάρντ (46′ Αραούχο).