Με buzzer beater στο 97΄ ο χρυσός σκόρερ Γιώργος Βαγιαννίδης χάρισε το κύπελλο στον Παναθηναϊκό, σοκάροντας τον Άρη.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, το προσπάθησε, είχε ευκαιρίες, δεν τους μετουσίωσε σε γκολ, ωστόσο έμεινε με εννέα παίκτες κάτι που φαίνεται να του στοίχισε.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης μετά το 25ο λεπτό της αναμέτρησης, είχε καλύτερες συνεργασίες και πατούσε περιοχή. Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα όταν στο 25ο λεπτό ο Σουλεϊμάνοφ εκτέλεσε το φάουλ, ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά αλλά ο Λοντίγκιν απέκρουσε. Τρία λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι απέφυγε ωραία έναν αντίπαλο, βρήκε κενό χώρο στην περιοχή του Άρη και σούταρε αλλά ο Κουέστα έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.

Το δεύτερο μέρος άρχισε ιδανικά για τον Άρη καθώς είδε τον αντίπαλο του να μένει με παίκτη λιγότερο καθώς ο Κώτσιρας πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Ζαμόρα. Ο Άρης πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 55ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία όταν ο Σουλεϊμάνοφ πήρε την μπάλα στην περιοχή έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή αλλά ο αφύλαχτος Ζαμόρα δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 60’ ο Πέρεθ έκανε λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Μορόν έκλεψε αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Λοντίγκιν.

Εννέα λεπτά αργότερα τα δεδομένα άλλαξαν ξανά καθώς ο Νταρίντα πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια μετά από πάτημα στον Αράο ενώ στο 71’ και ο Ζουλ είδε απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από χτύπημα στον Μπακασέτα.

Το «τριφύλλι» εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα και έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα όταν ο Μπερνάρ έκανε το τελείωμα έξω από τη μικρή περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση αλλά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπερνάρντ πέρασε στον Χουανκάρ, εκείνος έκανε το γύρισμα και ο Βαγιαννίδης εκτέλεσε στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι για το 1-0

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Παναθηναϊκός (Χρήστος Κόντης): Λοντίγκιν, Χουανκάρ, Γεντβάι, Κώτσιρας, Αράο, Ρούμπεν, Μπακασέτας, Τσέριν, Μπερνάρ, Μαντσίνι (62΄Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Οντουμπάτζο, Μοντόρια, Ζουλ, Νταρίντα, Μανού (69΄Βερστράτε), Σουλεϊμάνοφ, Ζαμόρα, Μορόν