Ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε αλλά νίκησε 2-1 την Κηφισιά στην Τούμπα

75

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 75′

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-1 την νεοφώτιστη Κηφισιά στην Τούμπα και πήρε τη δεύτερη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Δικέφαλος προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Τζίμα, δέχθηκε την ισοφάριση στο 75′ από τον Μασούρα και τελικά ξαναπήρε το προβάδισμα και μαζί και τη νίκη με το αυτογκόλ του Τσάπαν στο 78′.

Αυτό που περίμεναν να δουν στην Τούμπα οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, ήταν τους γηπεδούχους να είναι μονίμως στην επίθεση και τους φιλοξενούμενους μονίμως στην άμυνα. Και όντως αυτή ήταν η εικόνα από το ξεκίνημα, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν την πρώτη καλή στιγμή στο 14′ με την προβολή του Τζίμα που απέκρουσε ο Κρίστινσον.

Στο 21′ ήταν η σειρά του Ζίβκοβιτς να απειλήσει αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ μετά το σουτ που επιχείρησε και στο 24′ η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήρε πέναλτι για ανατροπή του Σέρβου από τον Βαφέα. Ο Ζίβκοβιτς ήταν και αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Κρίστινσον απέκρουσε εντυπωσιακά και κράτησε το 0-0, το οποίο άλλαξε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στο 45’+1′, συγκεκριμένα, ο Μουργκ σούταρε, ο Κρίστινσον απέκρουσε και ο Τζίμας στην επαναφορά έκανε το 1-0 με προβολή και έστειλε τον ΠΑΟΚ στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Όταν επέστρεψε από αυτά, ο δικέφαλος του βορρά διατηρούσε τον έλεγχο αλλά ο ρυθμός του δεν ήταν και τόσο καλός, με συνέπεια να λείπουν και οι καλές φάσεις.

Τα λεπτά, επομένως, περνούσαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και με τους δύο προπονητές να κάνουν αλλαγές, μέχρι που το παιχνίδι έγινε… ντέρμπι ξαφνικά. Στο 75′ ο Μασούρας με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Λούμορ και την άστοχη έξοδο του Κοτάρσκι έκανε το 1-1 παγώνοντας την Τούμπα, η οποία στο 77′ δεν μπορούσε να πιστέψει τι ευκαιρία έχασαν οι Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας και Λύρατζης. Αμέσως μετά, όμως, ήρθε το δεύτερο γκολ.

Στο 78′ ο Μπάμπα έκανε το γύρισμα μετά το τακουνάκι του Κωνσταντέλια και ο Τσάπαν στην προσπάθειά του να απομακρύνει έκανε το 2-1 με αυτογκόλ,

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (74′ Λύρατζης), Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας (63′ Σβαμπ), Οζντόεφ, Τάισον, Ζίβκοβιτς (63′ Κωνσταντέλιας), Μουργκ (68′ Νάρεϊ), Τζίμας (74′ Μπράντον Τόμας).

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου): Κρίστινσον, Σάκιτς, Λούμορ, Βαφέας, Τσάπαν, Παπασάββας, Πέιος, Μασούρας, Ίλιεφ (63′ Ιπαλίμπο), Οζέγκοβιτς, Τετέι.