Ο ΟΦΗ δίνει “μάχη” για την παραμονή του στη Superleague και κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 2-1 στα play out, μετά από μια συγκλονιστική προσπάθεια για την ανατροπή του σκορ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Γιαννιώτες άνοιξαν το σκορ με τον Παμλίδη στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά στο δεύτερο μέρος, το “μαγικό” γκολ του Σαρδινέρο και ένα πέναλτι του Σολίς που έφερε και ξέσπασμα δακρύων, χάρισε το σπουδαίο τρίποντο στους Κρητικούς.

Το παιχνίδι

O ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με την μπάλα να στρώνεται στον Σαρδινέρο μπροστά στην κενή εστία, αλλά αυτός να καθυστερεί και το σουτ του να κόβεται την τελευταία στιγμή από τον Πίρσμαν.

Οι Κρητικοί δημιούργησαν μία ακόμη πολύ καλή στιγμή στο 23′, αλλά ο Στάρτζεον είδε τον Κάργα να σταματά την μπάλα πάνω στη γραμμή της εστίας του ΠΑΣ Γιάννινα, στην κεφαλιά του από σέντρα του Μαρινάκη από δεξιά.

Και σαν να μην έφθανε αυτό για τους γηπεδούχους, στο δεύτερο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, οι Γιαννιώτες άνοιξαν το σκορ. Ο Βάτερμαν απέκρουσε την προβολή του Καρτάλη, αλλά ο Παμλίδης πήρε το “ριμπάουντ” και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ έπαιξε τα… ρέστα του για τη νίκη και κατάφερε να ισοφαρίσει νωρίς, αφού στο 52′ ο Κάργας έκανε λάθος στην άμυνα και ο Σαρδινέρο με ένα απίθανο τελείωμα μέσα στην περιοχή, πέτυχε ένα από τα γκολ της χρονιάς, για το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα δε, ο αρχηγός του ΠΑΣ Γιάννινα υπέπεσε και σε νέο λάθος, κάνοντας χέρι μέσα στην περιοχή, το οποίο έφερες πέναλτι για τους γηπεδούχους με τη βοήθεια και του VAR. O Σολίς ανέλαβε λοιπόν την εκτέλεση και ευστόχησε για το 2-1, ξεσπώντας στη συνέχεια και σε κλάματα.

Στη συνέχεια το ματς έγινε “ροντέο” με τους Γιαννιώτες να “πιέζουν” για τη νέα ισοφάριση και τους Κρητικούς να “παλεύουν” για να κρατήσουν το αποτέλεσμα, το οποίο και έμεινε τελικά μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Ο ΟΦΗ πανηγύρισε έτσι μία νίκη “ζωτικής” σημασίας, που τον “ξεκολλάει” έστω και προσωρινά από τη Λάρισα και την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις στο ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Λυμπεράκης, Βούρος, Διαμαντής, Μαρινάκης, Σακόρ, Μεγιάδο, Σολίς (76’ Μπαλογιάνης), Στάρτζεον (82’ Νοικοκυράκης), Γρίβας (46’ Φερέιρα (90’ Βαφέας)), Σαρδινέρο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Πέερσμαν, Κάργας, Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Μπρένερ (58’ Μιλιντσεάνου), Ελευθεριάδης (46’ Νάουμετς), Παμλίδης.