ΟΦΗ – Βόλος 2-1: Τον νίκησε και τον έβαλε σε περιπέτειες

548

Δεν είναι σίγουροι για την παραμονή τους οι Θεσσαλοί

Με δύο γκολ του Τοράλ, ένα σε κάθε ημίχρονο, ο ΟΦΗ νίκησε με 2-1 τον Βόλο για την 5η αγωνιστική των play out της Stoiximan Super League και τον άφησε στην αγωνία του σε ό,τι αφορά το αν θα καταφέρει ή όχι να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Οι Θεσσαλοί ήταν αυτοί που είχαν μεγαλύτερη ανάγκη τους βαθμούς, οι Κρητικοί όμως ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και έκαναν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους στο 9ο λεπτό, όταν ο Τοράλ έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά οι Τσοκάνης και Κόβατς απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση, δεν κατάφεραν όμως να κάνουν κάτι καλό επιθετικά και τελικά στο 28′ βρέθηκαν πίσω στο σκορ: Φάση διαρκείας στην άμυνα, πλασέ του Τοράλ και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Αυτό ήταν το σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια για ημίχρονο οι δύο ομάδες και όταν επέστρεψαν από αυτά ο ΟΦΗ φόρτσαρε για να καθαρίσει το ματς και το έκανε. Αρχικά η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα είχε μεγάλη ευκαιρία, στο 48′, με την εξ επαφής κεφαλιά του Ισέκα και τη δύσκολη απόκρουση του Κόβατς, για να έρθει αμέσως μετά, στο 49′, το 2-0 με το ωραίο πλασέ του Τοράλ που βρήκε χώρο, πάτησε περιοχή και σκόραρε ξανά.

Λίγα λεπτά μετά, στο 52′, ο Βόλος θα μπορούσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με το… παραλίγο αυτογκόλ του Βούρου μετά το γύρισμα που έγινε από αριστερά, ενώ ευκαιρία είχε και ο Ασεχνούν στο 63′ αλλά το σουτ εντός περιοχής ήταν άστοχο. Το 2-0, επομένως, παρέμενε και οι Θεσσαλοί δεν απέφυγαν την ήττα, η οποία τους κρατάει… στην τσίτα σε ό,τι αφορά τη μάχη της παραμονής, καταφέρνοντας απλά να μειώσουν σε 2-1 στο 91′ με αυτογκόλ του Λαμπρόπουλου μετά τη σέντρα του Κίτσου.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης (72΄ Λαμπρόπουλος), Βούρος, Λουκάο, Θοράρινσον, Μπάκιτς, Μεγιάδο (79΄ Γκλάζερ), Τοράλ (64΄ Γκαγέγκος), Ριέρα, Μπάκου (72΄ Μοσκέρα), Ισέκα (79΄ Φελίπε Λουίζ).

Βόλος (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Λούνα (85΄ Κίτσος), Ντε Καμπς (62΄ Τρουιγέ), Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Μύγας (62΄ Μπερτόλιο), Κόμπα, Ασεχνούν (70΄ Ποπέσκου), Γκαρσία (70΄ Μωραΐτης).