Ολυμπιακός – Φράιμπουργκ 2-3: Ξεκίνημα με ήττα στον όμιλο του Europa League

14

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Φράιμπουργκ με στόχο να πάρει εκδίκηση για την περσινή ήττα του και να ξεκινήσει με νίκη τις υποχρεώσεις του στον όμιλο του Europa League, παρά το γεγονός ότι είχε περισσότερες φάσεις όμως δεν απέφυγε τελικά την ήττα με 2-3.

Με τους οπαδούς τους να δημουργούν όμορφη ατμόσφαιρα οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και αυτό θα μπορούσε να φαίνεται και στο σκορ αν οι Ελ Κααμπί, Μασούρας και Μπιέλ δεν έχαναν μεγάλη τριπλή ευκαιρία στο 6ο λεπτό. Όπως και να έχει, μπορεί να μη μπήκε γκολ αλλά ήταν μια φάση που ζέστανε κι άλλο το Καραϊσκάκη, για να έρθει αμέσως μετά η παγωμάρα: Λάθος γύρισμα του Φρέιρε, τετ α τετ του Σαλάι και 0-1 για τους Γερμανούς.

Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ βρέθηκε, έτσι, πίσω στο σκορ και λίγα λεπτά μετά έχασε και τον Έσε με τραυματισμό, με τον Ιμπόρα να μπαίνει στη θέση του και τους Πειραιώτες να είναι συνεχώς στην επίθεση ψάχνοντας την ισοφάριση. Ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι στο 26′ σε… εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, είχε τελικές προσπάθειες και στο 40′ είχε και γκολ, με τον Ελ Κααμπί να σκοράρει με προβολή για το 1-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι Ερυθρόλευκοι, μάλιστα, θα μπορούσαν να κάνουν από το πρώτο ημίχρονο την ανατροπή αλλά ο Μασούρας έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 45’+2′ και η… τιμωρία ήρθε στο 45’+7′, όταν ο διαιτητής έδειξε πέναλτι για το πάτημα του Ρέτσου στον Ντοάν και ο Γκρίφο εκτέλεσε και έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Φράιμπουργκ (1-2).

Το πρώτο ημίχρονο, με λίγα λόγια, δεν έκλεισε καλά για τους Πειραιώτες και το δεύτερο άρχισε με μεγαλη ευκαιρία του Ιμπόρα καθώς η ομάδα του Μαρτίνεθ ήθελε πάση θυσία την ισοφάριση. Αυτό, βέβαια, είχε ως συνέπεια να υπάρχει και βιασύνη σε κάποιες περιπτώσεις, όπως και κάποιες λάθος επιλογές, με συνέπεια να υπάρχουν χώροι για να χτυπήσουν οι φιλοξενούμενοι στην κόντρα.

Όπως και να έχει, σημασία έχει ότι το σκορ παρέμενε στο 1-2, μέχρι που ήρθε το 75ο λεπτό: Γέμισμα του Φορτούνη, νέο γκολ από τον Ελ Κααμπί για το 2-2 και… φωτιά ξανά στο Καραϊσκάκη, το οποίο έσπρωχνε την ομάδα προς το τρίτο γκολ και τη νίκη. Αυτό όμως, τελικά, το έβαλαν οι Γερμανοί… Στο 86′ η μπάλα δεν απομακρύνθηκε μετά την εκτέλεση κόρνερ και ο Φίλιπ την έστειλε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-3, αφού αμέσως μετά ο Γιόβετιτς είδε τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ μετά το πλασέ που επιχείρησε.