Ο Ελ Αραμπί το γκολ των Πειραιωτών

Μετά το 3-1 από την Αρμίνια Μπίλεφελντ, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με το ίδιο σκορ και από τη Σάλτσμπουργκ στο τελευταίο του φιλικό παιχνίδι επί αυστριακού εδάφους, με τον Ελ Αραμπί να βάζει από νωρίς μπροστά στο σκορ την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, για την οποία όμως η συνέχεια δεν ήταν καλή.

Αυτό ήταν το τελευταίο φιλικό παιχνίδι των ερυθρόλευκων στην Αυστρία και ο Πορτογάλος προπονητής συνέχισε τις δοκιμές, παρατάσσοντας μια 11άδα με… 11 νέα πρόσωπα σε σχέση με αυτή κόντρα στην Αρμίνια Μπίλεφελντ. Αλλαγές που δεν έδειχναν να επηρεάζουν τους Πειραιώτες, οι οποίοι μπήκαν καλά στον αγώνα και στο 14ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Ελ Αραμπί, μετά το κλέψιμο και την πάσα του Αγκιμπού Καμαρά.

Παρ’ όλα αυτά, ο Ολυμπιακός δεν διατήρησε για πολύ το προβάδισμα, αφού στο 22′ ο Σέσκο έκανε κεφαλιά – πάσα στον Σίμιτς, ο οποίος από κοντά ισοφάρισε (1-1). Και όχι μόνο αυτό αλλά πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41′ η Σάλτσμπουργκ μπήκε μπροστά με 2-1, χάρη στο γκολ του Καμέρι με πλασέ στην κίνηση μετά το γύρισμα του Σίμιτς.

Στο β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 54′ ο Μασούρας είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει αλλά με κάποιον τρόπο κατάφερε να αστοχήσει προ κενής εστίας, για να αρχίσουν στη συνέχεια πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές, με συνέπεια από ένα σημείο κι έπειτα, όπως συμβαίνει πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις, ο ρυθμός του παιχνιδιού να χαθεί.

Και με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει για ακόμη μία φορά προβλήματα στην άμυνα, αν και δημιουργικά δεν ήταν κακός, ήρθε στο 82′ και το 3-1 για τους Αυστριακούς από τον Φερνάντο, για να ολοκληρωθούν έτσι τα φιλικά των Πειραιωτών στην Αυστρία.