Ολυμπιακός: Ο διαιτητής είπε ότι το παιχνίδι πρέπει να συνεχιστεί, δεν υπέπεσε κάτι στην αντίληψή του

38

Η θέση των Ερυθρόλευκων για την αποχώρηση του Παναθηναϊκού

Το ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Super League διακόπηκε στο 50ο λεπτό λόγω της αποχώρησης των Πράσινων έπειτα από μια κροτίδα που έπεσε στο σημείο που έκανε προθέρμανση ο Χουάνκαρ, με τους Ερυθρόλευκους να τονίζουν πως ο Ιταλός διαιτητής Μαρέσκα είπε πως δεν υπέπεσε κάτι στην αντίληψή του και ότι το παιχνίδι πρέπει να συνεχιστεί.

Ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μετά το γκολ του Βαγιαννίδη στο 28′ αλλά νωρίς στο β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 48′ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Καμαρά. Το γρήγορο 1-1 έκανε τους πάντες να πιστεύουν ότι η συνέχεια του ντέρμπι θα είναι… ντερμπάρα, αλλά τελικά υπήρξε διακοπή.

Ο Χουάνκαρ, ο οποίος έκανε προθέρμανση, έπεσε στο έδαφος υποστηρίζοντας ότι τον χτύπησε μια κροτίδα, με αποτέλεσμα οι Πράσινοι να αποχωρήσουν μαζικά για τα αποδυτήρια και αμέσως μετά αποχώρησε και ο διαιτητής με τους βοηθούς του. Έτσι, άρχισε πλέον ένα… θρίλερ σχετικά με το αν θα συνεχιστεί ή όχι το παιχνίδι.

Από τον Ολυμπιακό, πάντως, λένε πως ο Μαρέσκα είπε ότι δεν υπέπεσε κάτι στην αντίληψή του και ότι το ματς θα πρέπει να συνεχιστεί. Από εκεί και πέρα, λένε οι Πειραιωτες, αν ο Παναθηναϊκός δεν θέλει να βγει για να συνεχιστεί ο αγώνας, δικό του θέμα.

Όπως και να έχει, το σημαντικό είναι ότι έχουν φύγει για τα αποδυτήρια και σχεδόν όλοι οι παίκτες των Ερυθρόλευκων, με τους οπαδούς να παραμένουν στις εξέδρες και να περιμένουν την οριστική απόφαση που θα παρθεί.