Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-1: Νίκη-θρίλερ με ανατροπή

12

Μεγάλες επεμβάσεις από τους δύο τερματοφύλακες στο Καραϊσκάκη

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον ΟΦΗ με στόχο την επιστροφή στις νίκες για να μη χάσει κι άλλο έδαφος και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, για να ισοφαρίσει τελικά πριν το πρώτο ημίχρονο και να χάσει μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο μέχρι να κάνει το 2-1, γεγονός που έβγαλε στην επίθεση τους Κρητικούς που είχαν, με τη σειρά τους, μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά για να ισοφαρίσουν και να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα από το Καραϊσκάκη.

Το παιχνίδι απέκτησε καλό ρυθμό από τα πρώτα του λεπτά και αυτό κυρίως χάρη στους Πειραιώτες που είχαν κατοχή και διάθεση να πιέσουν, αλλά οι Κρητικοί ήταν οργανωμένοι, σοβαροί όπως πάντα εδώ και εβδομάδες και τελικά ήταν και αυτοί που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Στο 19′ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Τοράρισον γύρισε για τον Ντίκο, ο οποίος έκανε το 0-1 από κοντά!

Ένα γκολ που έδωσε ενθουσιασμό στον ΟΦΗ και παράλληλα φάνηκε να μπλοκάρει τον Ολυμπιακό, ο οποίος χρειάστηκε κάποια λεπτά για να ξαναβρεί τα πατήματά του και να ανεβάσει στροφές. Η ομάδα του Μίτσελ απείλησε σε δύο περιπτώσεις στο 29′ με σουτ των Χάμες και Χουάνγκ, για να βρει τελικά την ισοφάριση πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 40′: Εκτέλεση φάουλ του Χάμες, κεφαλιά του Μπακαμπού και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Παίρνοντας τα πάνω τους μετά την ισοφάριση, οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στην επίθεση και στην επίθεση παρέμειναν και στο δεύτερο, φτιάχνοντας ευκαιρίες από το ξεκίνημά του. Ο Μανδάς, όμως, απέκρουσε το σουτ του Γκάρι στο 48′ ενώ στο επόμενο λεπτό μπλόκαρε το αδύναμο πλασέ του Μπιέλ που είχε βρεθεί τετ α τετ, με τους δύο παίκτες να μονομαχούν ξανά στο 53′ και τον τερματοφύλακα των Κρητικών να κάνει μεγάλη επέμβαση σε κοντινή προβολή!

Οι Πειραιώτες ήταν συνεχώς μπροστά και αύξαναν την πίεσή τους όσο περνούσε η ώρα και συνέχιζαν να ψάχνουν το δεύτερο γκολ, το οποίο πίστεψαν ότι θα βάλουν στο 68′ αλλά ο Μανδάς απέκρουσε το σουτ του Χουάνγκ στέλνοντάς το στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μασούρας δεν βρήκε τη μπάλα! Και λίγα λεπτά μετά, στο 73′, οι ερυθρόλευκοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία με το τετ α τετ του Ροντινέι μετά την κάθετη του Μπιέλ αλλά ο Μανδάς απέκρουσε ξανά!

Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ ήταν αυτός που κρατούσε όρθια την ομάδα του αλλά δεν γινόταν να το κάνει πάντα και η επιβεβαίωση ήρθε στο 76′, όταν ο Μπιέλ έβγαλε στον Εμβιλά και αυτός έκανε το γύρισμα για την προβολή του Ελ Αραμπί και το 2-1. Το παιχνίδι, όμως, δεν είχε τελειώσει ακόμη…

Στο 84′ η λάθος πάσα του Εμβιλά είχε ως αποτέλεσμα ο Γκρόνιγκ να βγει τετ α τετ για το 2-2 αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε, ενώ στο 90′ ο Μπάκιτς είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία με εξ επαφής πλασέ αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε ξανά και κράτησε το 2-1 και τη νίκη για τον Ολυμπιακό!

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος (85′ Σισέ), Ρέτσος, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Γκάρι (65′ Μασούρας), Χάμες (85′ Σαμασέκου), Μπιέλ, Μπακαμπού.

ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης, Διαμαντής, Λάρσον, Περέα, Ντιουσέ (81′ Μοσκέρα), Τοράρισον (81′ Τσιλιανίδης), Τοράλ (71′ Μπάκιτς), Τζου (56′ Γκρόνιγκ), Ντίκο (71′ Μπαλογιάννης).