Δύο νίκες μακριά από το πρωτάθλημα οι Πειραιώτες

Ο πρώτος τελικός των πλέι οφ της Basket League άργησε να ξεκινήσει κατά 15 λεπτά λόγω όσων γίνονταν έξω από το ΣΕΦ, αλλά από την ώρα που άρχισε ο Ολυμπιακός ήταν φουριόζος, προηγήθηκε του Παναθηναϊκού με 23-4 (!) στο τέλος της πρώτης περιόδου και τελικά επικράτησε με 74-61 και πήρε εύκολα την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζονται για το πρωτάθλημα.

Ο αγώνας άρχισε με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 11-0 στο 5′ και με τους πράσινους να έχουν 0/8 σουτ, ψάχνοντας τον τρόπο για να σκοράρουν. Τρόπο που δεν βρήκαν σε όλη την πρώτη περίοδο, όπως δείχνει και το γεγονός ότι το σκορ ήταν 23-4, με τη συγκεκριμένη επιθετική επίδοση να συνιστά αρνητικό ρεκόρ για τον Παναθηναϊκό στην ιστορία του σε τελικούς.

Αυτό, φυσικά, δεν ενοχλούσε καθόλου τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε τον Σλούκα σε ρόλο οργανωτή και εκτελεστή, με αποτέλεσμα να διατηρεί πάντα πολύ καλή διαφορά (36-19 στο 17′), κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +18 (38-20). Διαφορά που έμοιαζε, έτσι όπως έπαιζαν οι δύο ομάδες, αδύνατο να ανατραπεί στις επόμενες δύο περιόδους. Και όντως δεν ανατράπηκε.

Οι πράσινοι αν ήθελαν να έχουν ελπίδες θα έπρεπε να έκαναν τρομερό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και δεν το έκαναν, αφού οι ερυθρόλευκοι ήταν σταθερά στο +20 (45-25 στο 25′), με τον Γιώργο Βόβορα να ψάχνει λύσεις που δεν έβρισκε, τους οπαδούς των Πειραιωτών να παραληρούν και τον Παπανικολάου να ξεσηκώνει το ΣΕΦ με το εκπληκτικό κάρφωμα που έκανε μπροστά στον Παπαπέτρου για το 54-32 στο 28′, για να ολοκληρωθεί το τρίτο 10λεπτο με το σκορ στο 55-38.

Το παιχνίδι, όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας, είχε βασικά κριθεί από την πρώτη περίοδο, αφού από εκεί και πέρα δεν γινόταν να αλλάξει η ροή των πραγμάτων, από τη στιγμή που η μία ομάδα έπαιζε ομαδικά και η άλλη… κάτι σαν μπάσκετ. Δεν αποτέλεσε έκπληξη, επομένως, το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός ήταν άνετος ως το τέλος, με τον Παναθηναϊκό απλά να καταφέρνει να ρίξει λίγο τη διαφορά (74-61), χωρίς αυτό να μετριάζει την πολύ κακή εικόνα που είχε στον πρώτο τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61