Ολυμπιακός – Παρτιζάν 98-94: Νίκη-θρίλερ στην παράταση

57

Στο 2-2 είναι οι Ερυθρόλευκοι μετά τις πρώτες 4 αγωνιστικές της Euroleague

Σε ένα παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ και με την οποιαδήποτε πρόβλεψη να είναι παρακινδυνευμένη, ο Ολυμπιακός κατάφερε τελικά να νικήσει στην παράταση την Παρτιζάν με 98-94 στο ΣΕΦ, μετά το 85-85 στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, κάνοντας έτσι το 2-2 μετά τις πρώτες 4 αγωνιστικές της Euroleague.

Οι Ερυθρόλευκοι έδειχναν μεγαλύτερη διάθεση στα πρώτα λεπτά και με καλή λειτουργία στην άμυνα την ώρα που οι Κάνααν και Πίτερς έδιναν λύσεις επιθετικά προηγήθηκαν με 16-10 στο 7′ και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα επτά πόντων (28-21).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε ρυθμό στο παιχνίδι της και με δύο τρίποντα του Κάνααν ξέφυγε με 36-29 στο 12′ και ενώ οι Σέρβοι είχαν μειώσει, για να γίνουν τα πράγματα ακόμη καλύτερα στη συνέχεια, όταν ο Μιλουτίνοφ άρχισε να σκοράρει και εκτόξευσε τη διαφορά στο +12 (43-31) στο 15′. Κάπου εκεί, όμως, κάποια λάθη που έγιναν έδωσαν την ευκαιρία στην Παρτιζάν να μειώσει σε 43-39, με το σκορ να είναι στο 49-43 για τον Ολυμπιακό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως, όλα άλλαξαν… Με 2/2 τρίποντα του Σμάιλαγκιτς οι Σέρβοι προσπέρασαν με 51-54 στο 24′ και δύο λεπτά το έκαναν και 51-59 τρέχοντας επιμέρους σκορ… 2-20! Και από τη στιγμή που οι Ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να είναι το ίδιο κακοί σε αυτό το διάστημα του παιχνιδιού, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήγε και στο +17 (53-67) στο 29′, πριν γίνει το 59-69 στο 30′.

Τα πράγματα, όπως καταλαβαίνει ο καθένας, ήταν δύσκολα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία για ακόμη μία φορά έπρεπε να δείξει τον χαρακτήρα της. Και το έκανε, αφού με τρίποντα των Γουόκαπ και Παπανικολάου μείωσε στο -4 (69-73) στο 33′, με τον αρχηγό να φέρνει τους Πειραιώτες και στο -2 (73-75) στο 36′ με κάρφωμα. Το παιχνίδι ήταν, πλέον, ντέρμπι και ο Λαρεντζάκης με 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το 79-79 στο 38′, για να ακολουθήσει ένα θρίλερ: Τρίποντο του Σμάιλαγκιτς για το 79-82, αντεπίθεση του Ολυμπιακού για το 85-82, τρίποντο του Νάναλι στην εκπνοή για το 85-85 και… παράταση!

Εκεί οι δύο πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ αλλά στα 17 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Γκος έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (94-91) στους Ερυθρόλευκους, οι οποίοι τελικά επικράτησαν με 98-94 και πανηγύρισαν τη 2η νίκη τους στα πρώτα τέσσερα ευρωπαϊκά παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85, 98-94 (παράταση)