Παναιτωλικός – Λαμία 1-2: Πάτησε στην 6άδα με σύμμαχο τα δοκάρια

6

Τρεις φορές σημάδεψαν το δοκάρι οι Αγρινιώτες και τελικά ηττήθηκαν

Με γκολ του Νούνιες στο 82′ η Λαμία, η οποία προηγήθηκε νωρίς αλλά στη συνέχεια ισοφαρίστηκε, νίκησε με 2-1 εκτός έδρας τον Παναιτωλικό που είχε τρία δοκάρια (!) και ανέβηκε, με παιχνίδι περισσότερο, στην 6η θέση, συνεχίζοντας τη μάχη της για είσοδο στα πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη τελική προσπάθεια με το άστοχο σουτ του Σενγκέλια στο 3′, οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν και να ανοίξουν το σκορ. Στο 11′ ο Καρλίτος εκτέλεσε φάουλ και ο Μάλτσι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο για το 0-1, με τον Τσιλούλη να πάει για το 0-2 στο 14′ επίσης με κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Γενικά οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν την κατάσταση και στο 22′ πλησίασαν ξανά στο δεύτερο γκολ, έστω με… αυτογκόλ του Καρέλη αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι τελικά, με την άμυνα να απομακρύνει στη συνέχεια πριν εκτελέσει ο Μάλτσι. Στη συνέχεια όμως και συγκεκριμένα προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Αγρινίου ανέβασε την απόδοσή της και στο 44′ άγγιξε την ισοφάριση αλλά στάθηκε άτυχη: Σέντρα του Τορεχόν, κεφαλιά του Χουάνπι στο δοκάρι, προβολή του Καρέλη στην επαναφορά και η μπάλα ξανά στο δοκάρι!

Με το ξεκίνημα της επανάληψης όμως, στο 46′, ο Μαυρίας με σουτ, αφού η άμυνα δεν κατάφερε να απομακρύνει, έκανε το 1-1 και λίγα λεπτά μετά, στο 57′, ο Παναιτωλικός πήγε για την ανατροπή με Σενγκέλια που ήταν σε θέση βολής μετά την πάσα του Χατζηθεοδωρίδη αλλά αστόχησε. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και οι δύο ομάδες έψαχναν το δεύτερο γκολ, με τους γηπεδούχους να το αγγίζουν στο 78′ με την κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο αλλά η μπάλα πήγε για 3η φορά στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μαυρίας αστόχησε.

Και αφού δεν έγινε το 2-1, έγινε τελικά στο 82′ το 1-2 από τον Νούνιες που κουβάλησε τη μπάλα, συνέκλινε, σούταρε και νίκησε τον Καπίνο δίνοντας τη νίκη στη Λαμία. Μια νίκη που τη φέρνει, με παιχνίδι περισσότερο, στην 6η θέση και στο +1 από τον Αστέρα Τρίπολης.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαυρίας (90΄ Μπακάκης), Μπ.Ντουάρτε, Στάγιτς, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες (90΄Μπουζούκης), Χατζηθεοδωρίδης (76΄Ζοάο Πέδρο), Καρέλης, Σενγκέλια (65΄Ντίαζ), Χουάνπι (65΄Φρ. Ντουάρτε).

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες, Καρλίτος (80΄Τσούκαλος), Ρούμπ.Μαρτίνεθ (73΄Σίντκλεϊ), Σιμόν, Μάλτσι (90΄Κορνέζος), Παπαδόπουλος, Τσιλούλης (73΄ Τόσιτς), Αμαράλ.