Παναθηναϊκός: «Αντίο» στη φετινή Euroleague – Έχασε 83-81 από την Παρτιζάν

52

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με μεγάλες διψήφιες διαφορές ωστόσο λύγισαν από την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +18 μέσα στην κατάμεστη «Star Arena», ήταν στο +11 πέντε λεπτά πριν από το τέλος ωστόσο γνώρισε την ήττα από την Παρτίζαν στις λεπτομέρειες με 83-81 και αποχαιρέτησε τη φετινή διοργάνωση με το κεφάλι ψηλά.

Ιδιαίτερα ορεξάτος ήταν ο Παναθηναϊκός στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, καθώς έβρισκε σωστές λύσεις στην επίθεση. Αυτό αποτυπώθηκε από το 4-8 και το 6-10 στο ξεκίνημα του ματς με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να παίρνουν ψυχολογία και να βάζουν… δύσκολα στους γηπεδούχους.

Οι καλές άμυνες των Γουίλιαμς και Μπέικον έφερναν εύκολα καλάθια στο τρανζίσιον, αν και οι Λεσόρ-Έξουμ προσπάθησαν να βάλουν την ομάδα τους στο ματς δίνοντας προβάδισμα με 15-13. Όμως και πάλι.

Οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν και με 13-3 επιμέρους έκλεισαν το δεκάλεπτου στο 18-26! Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε μετρήσει 9/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές και 7 ασίστ για μόλις ένα λάθος!

Βέβαια και η Παρτίζαν είχε εξαιρετικά ποσοστά με 6/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα ωστόσο είχε και 5 λάθη για ισάριθμες ασίστ.

Εξίσου εντυπωσιακός ήταν ο Παναθηναϊκός και στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου!

Ο Γκριγκόνις είχε πάρει τη σκυτάλη από τον Γκουντάιτις, ο Μπέικον ήταν ιδιαίτερα ουσιαστικός και κάπως έτσι ο δείκτης του σκορ εκτοξεύθηκε στο +18 για λογαριασμό της ελληνικής ομάδας (20-38)!

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν αρκετό για να «ξυπνήσει» τους παίκτες του από τον λήθαργο και να… ανάψει τη σπίθα μέσα τους. Η άμυνα της Παρτίζαν έγινε πιο επιθετική και ανάγκασε τους φιλοξενούμενους σε μαζεμένα λάθη. Αυτό ήταν αρκετό για πραγματοποιήσει σερί 10-0 και εν ριπή οφθαλμού να μειώσει το σκορ στους οκτώ πόντους (30-38) ξεκινώντας από την… αρχή.

Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να κρατήσουν διψήφιο προβάδισμα (32-43 με τρίποντο του Γουόλτερς) αλλά η σερβική ομάδα μείωσε σε 39-45 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά εύστοχος με 13/22 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές και 11-7 ριμπάουντ ωστόσο η μείωση της διαφοράς από την Παρτίζαν αποτυπώθηκε από το γεγονός ότι στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε δύο ασίστ για 8 λάθη. Συνολικά έκλεισε το ημίχρονο με 9 ασίστ και ισάριθμα λάθη.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι (Πάντερ 11π., 3/4τρ.) μέτρησαν 12/17 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 6-1 ριμπάουντ και 10 ασίστ για 7 λάθη.

Με τη… φόρα που ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο η Παρτίζαν, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο!

Ο Αβράμοβιτς ήταν ο παίκτης-κλειδί για την ομάδα του Ομπράντοβιτς και είναι χαρακτηριστικό ότι η διαφορά μειώθηκε στον έναν πόντο (44-45 στο 22′. Ακόμα και έτσι ο Παναθηναϊκός δεν της έδωσε το δικαίωμα για το προσπέρασμα.

Ο Μπέικον (17π., 3/5τρ.) είχε αναλάβει δράση στην επίθεση και κρατούσε τη διαφορά σε επίπεδα έξι-επτά πόντων (57-64 στο 28′). Το 3ο δεκάλεπτο βρήκε τους «πράσινους» να διατηρούν το πάνω χέρι στο ματς με +8 πόντους (58-66) έχοντας έως εκείνο το σημείο 16/29 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 7/9 βολές, 15-13 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 12 λάθη και 7 κλεψίματα. Η Παρτίζαν μετρούσε 15/25 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 7/11 βολές, 11-3 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 9 λάθη,

Αν και η Παρτίζαν είχε επιστρέψει στο ματς, έχοντας και το μπόνους των βολών στην 3η περίοδο από το 22′ οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν έχασαν το μυαλό τους αλλά ούτε και παρασύρθηκαν από την ατμόσφαιρα στην Stark Arena. Με υπομονή σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε εκ νέου με +11 πόντους (60-71 στο 32′) και έδειχνε να ελέγχει το ματς.

Όμως όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στην τελευταία περίοδο, οι «πράσινοι» έπαθαν νέο μπλακ άουτ και δέχθηκαν μέσα σε ένα τρίλεπτο σερί 12-0 (!) για το προσπέρασμα με 72-71 στο 35′.

Έκτοτε και έως το 37′ το σκορ άλλαζε συνέχεια χέρια, ωστόσο τέσσερις αναπάντητοι πόντοι του Πάντερ έφεραν την ομάδα του στο +3 (80-77) στο 38′. Ακολούθησαν 4/4 βολές του Πονίτκα για το 80-81 του Παναθηναϊκού στο 1:17 για το τέλος.!

Ο Νάναλι με τρίποντο στα 30″ έγραψε το 83-81 έχοντας προηγηθεί λάθος του Γκριγκόνις, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Μπέικον αστόχησε σε κάρφωμα ενώ ο Πονίτκα έχασε δύσκολο σουτ.