Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 73-81: Κόκκινο το κύπελλο Ελλάδας στο μπάσκετ

89

Για 10η φορά στην ιστορία τους οι Πειραιώτες είναι κυπελλούχοι Ελλάδας

Η τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας ήταν το 2011 και ο τελευταίος τίτλος του, γενικά, ήταν το 2016. Πολύς καιρός… Και φαινόταν ότι θα παρέμενε μακριά από τα τρόπαια, αφού μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου στον τελικό ο Παναθηναϊκός έδειχνε καλύτερος και ήταν μπροστά με +9, αλλά στο τελευταίο 10λεπτο οι Πειραιώτες έκαναν μεγάλη ανατροπή και ήταν αυτοί τελικά που πανηγύρισαν για την κατάκτηση της κούπας, επικρατώντας με 81-73.

Ο τελικός άρχισε με τους πράσινους να προηγούνται με 7-0 μετά τα πρώτα 2,5 λεπτά, αλλά οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 10-2 χάρη στους Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ, περνώντας μπροστά με 9-10 στο 5′. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη αντέδρασε και ισοφάρισε 15-15, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με αυτή του Γιώργου Μπαρτζώκα μπροστά με +4 (17-21).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και με τον Νέντοβιτς να σκοράρει συνεχώς (13 πόντοι στα πρώτα 13 λεπτά) ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις. Και αφού τις έβρισκε, πέρασε ξανά μπροστά με 37-34 και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (45-39), με τον Σέρβο killer να είναι ο πρωταγωνιστής με 19 πόντους, απέναντι στους 14 του Βεζένκοβ.

Φάση από τον αγώνα Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

Τεράστια ανατροπή στην τελευταία περίοδο

Το παιχνίδι πήγαινε καλά για τους πράσινους και με το ξεκίνημα του τρίτου 10λεπτου βρέθηκαν και στο +9 (48-39 στο 21′ με τρίποντο του Μέικον), απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που είχε προβλήματα σε άμυνα και επίθεση. Έτσι, η διαφορά έφτασε και στο +12 (59-47 στο 25′) για την ομάδα του Πρίφτη, η οποία είχε τον Ουάιτ (13π.) για άξιο συμπαραστάτη του Νέντοβιτς. Το 67-58 στο 30′, επομένως, έμοιαζε με… παράσταση νίκης για τον Παναθηναϊκό.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, όμως, όλα άλλαξαν. Και πάνω απ’ όλα άλλαξε το εξής: Οι πράσινοι σταμάτησαν να σκοράρουν. Από 67-58 στο 30′ οι ερυθρόλευκοι με σερί 15-0 προηγήθηκαν με 67-73. αφήνοντας τον αντίπαλο χωρίς πόντο για 7 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα! Εκεί κρίθηκαν τα πάντα, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει μόνο 6 πόντους στο τελευταίο 10λεπτο με 76 βολές και τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 81-73 και να πανηγυρίζει το 10ο κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του και πρώτο μετά το 2011.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81